Ludwinowo – 28 V 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Objąwszy we Wielkim Uhle dowództwo nad oddziałami Gustawa Strawińskiego i Stanisława Okińczyca, pułkownik Aleksander Lenkiewicz ("Lander"), wzmocniony oddziałkiem 42 ludzi od Szczęsnego Włodka („Samuchy”), który objął dowództwo nad resztą "Pruźańczyków" zebranych przy Samulskim pod Prochownią, wyruszył przez Nowy Dwór do Wielkich Hrynek, gdzie przez cztery dni ćwicząc się pozostał oddział. Stamtąd przez Popielów, Pieniaszki podszedł pod Sawicką i posunął się do Ludwinowa.

O godzinie 7.00 z rana wideta dała znać, że Rosjanie posuwają się od karczem Sawickich i oddział wystąpił do brzegu lasu na spotkanie. Nieprzyjaciel we dwie kompanie i 15 kozaków zdążył już wyjść z błota do lasu. Powstańcy, mając z lewej strony drogi kompanię grodzieńską Sasulicza a z prawej wołkowyską Strawińskiego, zaś za nią w rezerwie kompanię prużańską Szczęsnego Włodka i kosynierów Jana Jelskiego, wzięli Rosjan w krzyżowy ogień i wyparli na brzeg lasu. Tam nieprzyjaciel uderzył na prawe skrzydło powstańcze, ale wnet spod ognia przerzucił się na lewe i również spod ognia zbiegł na mostek na drodze prowadzącej przez błota. Stamtąd wreszcie, popadłszy w krzyżowy ogień, uciekł ku Sawickim karczmom, zrywając po drodze trzy mostki. Cały bój trwał 15 minut. Rosjan zginęło 12, a powstańców dwóch.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 V 1863
Lokalizacja: Ludwinowo
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Aleksander Lenkiewicz
  • Sasulicz
  • Gustaw Strawiński
  • Szczęsny Włodek

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty
  • Oddział kosynierów

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (15 żołnierzy)

 

Łącznie około 415 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 II 1863
Dąbrowa

Po napadzie na Płońsk udał się Apolinary Młochowski do obozu Mariana Langiewicza, który go wysłał w okolicę Dąbrowy, celem organizowania…

28 II 1863
Przetycz

Po klęsce siemiatyckiej większa część oddziałów Władysława Cichorskiego „Zameczka” ruszyła w Województwo Płockie. Tutaj pozostawał przez dłuższy czas Cichorski z…

11 V 1863
Poruczyn

Na czele nielicznego oddziału starł się z Rosjanami Henryk Dmochowski („Saunders”), który jako rzeźbiarz dłuższy czas bawił w Filadelfii (USA).…