Kuźnica Grabowska – 26 II 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Opatówka oddział sieradzki Józefa Oxińskiego zwróciwszy się ku Wieluniowi, został otoczony przez trzy kolumny rosyjskie, idące od Wielunia, Sieradza i Kalisza, razem w liczbie około 1000 ludzi piechoty i kozaków. Główny oddział kozaków, przeciąwszy przejście między wsią a niedalekim lasem, podpalił najbliższe domy i rzucił się na ich rabunek. Wówczas oddział powstańczy, początkowo broniący się za budynkami widząc, że wobec przeważającej siły nieprzyjaciela nie mógłby się utrzymać, przerżnął się przez zajęte rabunkiem kozactwo i zaczął się cofać ku lasowi do pustkowia „Grzyba".

Odwrót odbył się w największym porządku. Walka na przestrzeni siedmiu kilometrów trwała przez cztery godziny, początkowo na otwartym polu, potem w lesie. Mały oddział nie zachwiał się ani na chwilę mimo ogromnej przewagi nieprzyjaciela i tylko odwadze zawdzięczył ocalenie, straciwszy 11 ludzi oraz 20 rannych maruderów spalonych przez nieprzyjaciela, jak i cały tabor. Rosjanie powstańców już nie ścigali. Zadowolili się dobijaniem rannych, obcinając głowy i pastwiąc się nad nimi. Czterech kosynierów którzy zostali odcięci od oddziału, schronili się do chaty. Rosjnie żywcem ich w niej spalili. Tadeusza Pikulskiego, ranionego na pikiecie, przywiązali do konia i tak długo ze sobą włóczyli, aż ducha nie wy­zionął. Zginęli także: adiutant dowódcy Rolski i Kotnowski. Między rannymi znajdował się kapelan oddziału ksiądz Mańkowski (Benwenuto) - bernardyn. Większa część oddziału poszła w rozsypkę i tylko 180 ruszyło w jakim takim porządku ku Klonowskiej Górce.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 26 II 1863
Lokalizacja: Kuźnica Grabowska
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Oxiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały piechoty
  • Oddziały kozaków

 

Łącznie około 1000 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

9 III 1863
Rydzewo

W okolicy Ciechanowa organizował Wiktor Jurkowski oddział, z którym miał oczekiwać Zygmunta Padlewskiego. Wiktor Jurkowski, wbrew rozkazowi Józefa Malinowskiego, przysłanego…

18 XI 1863
Kolano

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rossoszą ruszyli rano Karol Krysiński i Bogusław Ejtminowicz do Połubicz, zabrawszy wszystkich rannych powstańców i Rosjan do…

24 I 1863
Radomsko

Naczelnik Wojenny Województwa Kaliskiego Józef Adam Grekowicz uderzył na czele I. Oddziału sformowanego w Województwie Kaliskim na załogę Radomska, w…