Łomazy – 21 I 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Aleksander Szaniawski wraz z księdzem Nawrockim i Leopoldem Czapińskim wpadli w nocy na 23 stycznia 1863 r. na czele oddziałku złożonego z 250 powstańców do Łomaz. Nieprzygotowani na atak, ułani pułku smoleńskiego, którzy w sile 200 koni stali w miasteczku, zostali tak nagle wśród ciemnej i dżdżystej nocy zaatakowani, że nie zdążywszy nawet osiodłać koni, zbiegli się na rynku. Tu powstańcy uderzyli na nich z kosami, co taki wśród jazdy popłoch wywołało, że pędem w rozsypce wymknęła się z miasta i uciekła do Międzyrzecza. Szaniawski zabrał do niewoli wachmistrza i trzech żołnierzy, wziął rzędy na 70 koni oraz broń i amunicję. Strat w ludziach po obu stronach nie było.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 23 I 1863
Lokalizacja: Łomazy
Województwo: podlaskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Szaniawski
  • Nawrocki
  • Leopold Czapiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (250 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział ułanów (200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

3 V 1863
Ozierce

Powiat słucki wystawił w dniu oznaczonym to jest 30 kwietnia/1 maja 1863 r., 50 powstańców, którzy pod dowództwem Maszewskiego -…

4 III 1863
Jedlanka

Oddział podlaski pod komendą Marcina Borelowskiego ("Lelewela"), który w okolicy Łukowa zebrał 400 źle uzbrojonych ochotników, przeszedłszy w Województwo Lubelskie…

17 IV 1864
Jedwabno

Zrejterowawszy pod Kuziami, Polikarp Bugielski przeszedł do powiatu biebrzańskiego, gdzie zaalarmował słabą rosyjską załogę miasta Jedwabna.