Liciagi – 11 V 1863 – (woj. mohilewskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po opuszczeniu Horek ruszył Ludwik Zwierzdowski („Topór”) w kierunku południowo - wschodnim ku Czausom i Czerykowu, po drodze puszczając pojmanych w Horkach rosyjskich żołnierzy, zaopatrując każdego z nich w pieniądze. Idąc krajem nieprzyjaznym, gdzie ludność wiejska przez władze rosyjskie została zorganizowana w  bandy tropiące powstańców, oddziałek powstańczy nie wzrastał lecz topniał.

Wreszcie zbliżywszy się do wsi Jezior pod Czerykowem, zwrócił się Zwierzdowski na zachód w celu przedarcia się do Województwa Mińskiego. Tymczasem Rosjanie już go osaczali. Dwa oddziały rosyjskie z Czaus i Czerykowa z artylerią, wzmocnione czterema setkami uzbrojonego chłopstwa, dopadły powstańców o cztery wiorsty od Liciag.

Zwierzdowski zdołał wymknąć się dość szczęśliwie ze stratą jednego zabitego tudzież pięciu jeńców i wstrzymać pościg przez zniszczenie za sobą przeprawy przez rzekę Proń. Widząc jednak niepodobieństwo, ani utrzymania się w okolicy, ani dotarcia do Województwa Mińskiego, oddziałek wysłał deputację do Prepojska, gdzie 13 maja 1863 r. trzydziestu powstańców złożyło broń. Sam Zwierzdzowski przez Mohylew uszedł za granicę.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 V 1863
Lokalizacja: Liciagi
Terytorium: Litwa
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ludwik Zwierzdowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (ok. 30 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Artyleria rosyjska
  • Oddziały piechoty rosyjskiej
  • Uzbrojeni chłopi (400 osób)

Mapa bitew