Liciagi – 11 V 1863 – (woj. mohilewskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po opuszczeniu Horek ruszył Ludwik Zwierzdowski („Topór”) w kierunku południowo - wschodnim ku Czausom i Czerykowu, po drodze puszczając pojmanych w Horkach rosyjskich żołnierzy, zaopatrując każdego z nich w pieniądze. Idąc krajem nieprzyjaznym, gdzie ludność wiejska przez władze rosyjskie została zorganizowana w  bandy tropiące powstańców, oddziałek powstańczy nie wzrastał lecz topniał.

Wreszcie zbliżywszy się do wsi Jezior pod Czerykowem, zwrócił się Zwierzdowski na zachód w celu przedarcia się do Województwa Mińskiego. Tymczasem Rosjanie już go osaczali. Dwa oddziały rosyjskie z Czaus i Czerykowa z artylerią, wzmocnione czterema setkami uzbrojonego chłopstwa, dopadły powstańców o cztery wiorsty od Liciag.

Zwierzdowski zdołał wymknąć się dość szczęśliwie ze stratą jednego zabitego tudzież pięciu jeńców i wstrzymać pościg przez zniszczenie za sobą przeprawy przez rzekę Proń. Widząc jednak niepodobieństwo, ani utrzymania się w okolicy, ani dotarcia do Województwa Mińskiego, oddziałek wysłał deputację do Prepojska, gdzie 13 maja 1863 r. trzydziestu powstańców złożyło broń. Sam Zwierzdzowski przez Mohylew uszedł za granicę.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 11 V 1863
Lokalizacja: Liciagi
Województwo: mohilewskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ludwik Zwierzdowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (ok. 30 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział artylerii
  • Oddziały piechoty rosyjskiej
  • Uzbrojeni chłopi (400 osób)

Mapa bitew

Zobacz także

3 X 1863
Kocin

Pod naczelnym dowództwem kapitana Jana Przybyłowicza zorganizowały się we Wieluńskim trzy małe oddziałki powstańcze po 30 ludzi. Przeciw dwóm połączonym…

18 VIII 1863
Oborzyska

Dnia 18 sierpnia 1863 r., o godz. 1.00 w nocy popsuwszy most na rzece, oddział powiatu prasnyskiego, dowodzony przez Wiktora…

2 VI 1863
Zawady

Po rozsypce pod Grabowską Wolą, zebrał się tegoż samego dnia wieczorem na nowo oddział Władysława Kononowicza. Jednakże otoczony zewsząd,  Kononowicz…