Łapinóżek – 29 III 1864 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Prusach Królewskich organizowało się kilka oddziałów powstańczych, które pod główną komendą pułkownika Edmunda Calliera, dnia 29 marca 1864 miały wkroczyć do Województwa Płockiego. Jednak przed wkroczeniem do Królestwa Polskiego, większa część ochotników rozeszła się, gdy dwóch dowódców  -  Piotra Czarlińskiego i Edmunda Calliera, aresztowali Prusacy, trzeci dowódca Olszewski opuścił oddział, zachorowawszy, a czwarty Bednarski upił się.

Weszły więc tylko dwa oddziały. Pierwszy z nich, dowodzony przez Kossakowskiego, liczący 70 ochotników, rozproszywszy nad kordonem garstkę objeszczyków, koło Łapinóżka został zaatakowany przez znaczne siły rosyjskie, rozbity i wyparty z powrotem do Prus, gdzie częściowo wpadł w ręce Prusaków. Na placu boju stracił oddział sześciu zabitych, między którymi znajdował się dowódca, dziewięciu rannych oraz 17 pojmanych przez Rosjan.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 III 1864
Lokalizacja: Łapinóżek
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Kossakowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańców (70 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział objeszczyków
  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

4 XII 1863
Sprowa

Generał Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński po walce pod Ociesękami, odłączywszy od swoich oddziałów 350 jazdy, a zostawiwszy piechotę…

26 VI 1863
Salicha

Po starciu pod Laszkami przenocowawszy w Medwedówce Wielkiej, ruszył Edmund Różycki 26 maja 1863 r. traktem, prowadzącym ze Starego Konstantynowa…

10 II 1864
Cencelów

Porucznik Assjew napadł na oddziałek Piwnickiego(?) w lesie niedaleko Cencelowa (?) rozbił go i miał zabrać sześciu powstańców do niewoli,…