Kolano – 18 XI 1863 – (woj. podlaskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pobiwszy nieprzyjaciela pod Rossoszą ruszyli Krysiński i Ejtminowicz rano do Połubicz, zabrawszy wszystkich rannych powstańców i Rosjan do szpitala. Dnia 18 listopada o godz. 8.00 rano, połączywszy się z oddziałem 120 jazdy podpułkownika Walerego Wróblewskiego przybyłego z Opola, powstańcy udali się do Kolana.

Tu zostawiwszy jazdę, pomaszerował Krysiński ku Pacholu i stanął o pół mili za Kolanem. W południe oddział Wróblewskiego zaatakowany został w Kolanie przez cztery kompanie piechoty, szwadron ułanów, secinę kozaków i dwie armaty. Wróblewski cofając się w porządku, wprowadził nieprzyjaciela na piechotę Krysińskiego.

Rosjanie bijąc z dział, mimo strzałów kłusem podeszli pod las, co widząc Krysiński posłał dwie kompanie strzelców kapitana Leszczyńskiego, które ruszyły biegiem ku nieprzyjacielowi i tak dzielnym przyjęły go ogniem, że Rosjanie umknęli najhaniebniej, zostawiwszy rannych, zabitych i karabiny na pobojowisku. Stracili tu około 160 zabitych i rannych.

Pościg za uchodzącymi odbywał się na przestrzeni pół mili i ustał dopiero na wiadomość o zbliżaniu się rosyjskich posiłków w sile pięciu kompani i dwóch armat z Parczewa oraz innej kolumny od Brześcia. Krysiński nakazał odwrót w samą porę, bo gdy ostatni powstaniec zrejterował z lasku ku Pacholu, nadeszli Rosjanie i rozpoczęli ogień działowy i salwy do pustego już lasku.

Krysiński ze zmęczoną piechotą ruszył do Chorostyty, podczas gdy jazda Wróblewskiego zasłaniała odwrót i ucierała się aż do Kodeńca z wciąż świeżymi siłami nieprzyjacielskimi. Wróblewski do samej nocy wstrzymywał pochód Rosjan nie dopuszczając ich naprzód, wreszcie dla odciągnięcia żołnierzy rosyjskich od piechoty Krysińskiego udał się do Zamołodycz.

W obu tych potyczkach, pod Rossoszą i Kolanem, tak oficerowie jak żołnierze, bili się z równym męstwem i to w otwartym polu. Prócz wymienionych już odznaczyli się kapitan Julian Ejtminowicz oraz oficerowie Pirroferi i Osser.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 XI 1863
Lokalizacja: Kolano
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Polaków

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

3 II 1864
Kielce

Przez kilka dni nie atakowany przez Rosjan wyruszył Zygmunt Napoleon Rzewuski ku Przedborzu, wysyłając równoległą drogą pluton „kozacki" pod dowództwem…

2 II 1864
Kielce

Załoga rosyjska w Kielcach została zaalarmowana przez Rudowskiego, przy czym powstańcy pod samem miastem zabili dwóch dragonów a sześciu wzięli…

31 I 1864
Sędziszów

Pod Sędziszowem objazd pół seciny kozaków napadła na garstkę 20 konnych rotmistrza Jana Mazarakiego w czasie obiadowania. Mazaraki, straciwszy kilku…