Księżopole – 12 X 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po starciu pod Brzeźnicą oddział jazdy usunął Juliusza Nadmillera i oddał dowództwo całego oddziału Kazimierzowi Kobylińskiemu. Po Zdziechowskim zaś objął dowództwo jego szwadronu, Józef Szajba. Z nimi niebawem połączył się Kwapiszewski, który szczęśliwie uciekł pod Korczewem. Tak połączone siły spotkały się z kolumną rosyjskiego majora Chorbiewicza, mającego w awangardzie esaułę Suchowa.

Powstańcy dobrze się sprawili zadając porażkę nieprzyjacielowi, który stracił 38 ludzi. Po stronie polskiej straty były mniejsze: pięciu było rannych a sześciu zabitych między nimi: Karol Białobrzeski, Mieczysław Zieliński z Wołynia, Józef Boniewski, Łukasz Łukianowicz. Oprócz tych osób, Rosjanie zabili zarządcę dóbr Księźopole - Andrzeja Retkiego. W tym starciu odznaczył się Seweryn Komornicki, który dziewięciu ranami okryty, wyniesiony został z pola walki.

____________________________________

Esauł - stopień oficerski wojsk kozackich

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 12 X 1863
Lokalizacja: Księźopole
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Kwapiszewski
  • Kazimierz Kobyliński
  • Józef Szajba

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Chorbiewicz
  • Suchow

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

6 II 1863
Siemiatycze

W Siemiatyczach od dziesięciu dni stał z silnym liczebnie oddziałem Władysław Cichorski („Zameczek”), ściągając do tego punktu oddziały z różnych…

25 VII 1863
Lewinta

Rosyjski pułkownik gatczyńskiego pułku Tisdel, idąc od dworu Połomen z kompanią napadł pod Lewintą, na granicy Kowieńskiego i Trockiego, na…

10 VIII 1863
Poniatowo

W myśl rozkazu kapitana Piotra Szmajca, porucznik Tomasz Kolbe ("Witkowski") zdążał do zajęcia tyłów Rosjanom pod Chromakowem, lecz napotkane przeszkody…