Krzykawka – 5 V 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Forsownym nocnym marszem ruszył Józef Miniewski w głąb Województwa Krakowskiego i następnego dnia o 5.00 z rana stanął w Krzykawce, w lasach olkuskich. W godzinę później już uderzyli Rosjanie, wysłani silną kolumną księcia Szachowskoja z Olkusza, na oddział powstańczy, który odparł pierwszą szarżę. Następnie rozpoczął się obustronny ogień, trwający do godziny 14.00 po południu.

Wśród tego ognia powstańcy z nieustraszoną odwagą rzucili się na piechotę rosyjską, która cofnęła się do pobliskiej wsi, skąd trudno było ją wypchnąć. Szczęśliwy bój w początku, mniej pomyślny wziął obrót po długim niszczącym ogniu. Szczególnie gdy poległ niezrównanej odwagi pułkownik Francessco Nullo, w szeregach powstańczych wszczął się popłoch i rozpoczęto odwrót ku Błędowu i Chechłu.

Party wciąż przeważającymi siłami oddział odstrzeliwując się, dostał się w bagna rzeczki Białej, gdzie pewna ilość potonęła, ale i pościg na chwilę został wstrzymany przez te moczary. Tutaj przy przejściu rzeczki 30 powstańców dostało się do niewoli, w tej liczbie 14 Francuzów i Włochów. Gnany aż do Chechła oddział, tutaj zupełnie się rozprószył. Garstka rzuciła się na północ, reszta zawróciła ku kordonowi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 5 V 1863
Lokalizacja: Krzykawka
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Minewski
  • Francessco Nullo
  • Kazimierz Czapski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział żuawów
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szachowskoj

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

3 II 1863
Ludwinów

Dążącą od Łochowa na Węgrów rosyjską gwardię kilkakrotnie zaatakował powstańczy oddział, wysłany przez Józefa Malińskiego ("Sokół"). Te ataki kosynierów odniosły…

10 IV 1863
Okuniew

Około 10 kwietnia 1863 r., w okolicy Okuniewa na szosie z Warszawy do Węgrowa miała zajść drobna potyczka pomiędzy powstańcami…

23 I 1863
Kodeń

Nęcki, były podoficer wojsk rosyjskich, uderzył na czele 250 powstańców, wraz z Mikietym na ruchomy park artylerii w Kodniu, będący…