Krasnopol – 26 VIII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Parci wciąż przez kolumnę rosyjskiego dowódcy Dena, ruszyli Wincenty Reklewski i Kazimierz Dahlen przez Urdomin na południe, ku Pelelom, gdzie zdążającego do oddziału komisarza Rządu Narodowego Artura Awejdę, krótko po opuszczeniu folwarku przez jazdę powstańczą, dopadli Rosjanie 25 sierpnia 1863 r. i położyli trupem. Dziewięciu natomiast maruderów zdołało się wymknąć i podążyć za oddziałem, który ruszył ku Krasnopolowi.

Tutaj dnia 26 sierpnia, zatrzymawszy się w zaroślach i bagnach między Sejnami a Krasnopolem dla chwilowego odpoczynku, Dahlen i Reklewski o godzinie 15.00 po południu zostali otoczeni znacznymi siłami rosyjskimi. Była to kolumna Bariatyńskiego, która się biła pod Stankunami. Powstańcom pozostawała tylko jedna droga do cofnięcia się mianowicie przez groblę, przechodzącą przez trzęsawiska. Niespodziany napad zmieszał zrazu szeregi powstańcze, lecz wnet dowódcy zdołali sformować oddział i pomimo nader niekorzystnej pozycji przebili się, tracąc część ludzi, którzy się rozbiegli oraz pewną ilość rannych, wśród tych kapitana Redla. Po tym starciu Dahlen, mianowany 8 września podpułkownikiem jazdy, udał się z rozkazu Rządu Narodowego w Województwo Krakowskie. Natomiast oficerowie Baranowski i Matusiewicz zaczęli formować na miejscu małe oddziały jazdy, jednak bez sukcesów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 26 VIII 1863
Lokalizacja: Krasnopol
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Wincenty Reklewski
  • Kazimierz Dahlen

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Bariatyński

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

12 XI 1863
Poręba

Dnia 12 listopada 1863 r. Walenty Lasocki, były oficer marynarki rosyjskiej, dowódca I oddziału, zorganizowanego w Pułtuskim, będąc zaatakowanym przez…

15 X 1863
Kowale

Po pół milowym odwrocie, oddziały Słupskiego i Matuszewicza zamierzały wypocząć pod Praszką. Jednakże Słupski powiadomiony, że w pobliskiej wsi Kowali…

15 III 1864
Chruślina

W lasach chruślińskich patrol rosyjski napadł na trzech powstańców i ich zabił. Jeden z nich, według dokumentów przy nim znalezionych…