Krasne – 29 VI 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zostawiwszy pobitą kolumnę Makarowskiego w Gruszkach ruszył pułkownik Konstanty Ramotowski ku Krasnemu i po całodniowym forsownym marszu stanął w Kozim Rynku, gdzie zamierzał odpocząć kilka dni, aby potem udać się w dalszy pochód w Łomżyńskie. Jednak Karlstedt, połączywszy się w Gruszkach z rozbitym Makarowskim, podążał trop w trop za Ramotowskim na czele sześciu kompanii piechoty i nieco jazdy i otoczył ze wszystkich stron fortecę powstańczą.

29 czerwca o godzinie 3.00 z rana, po wysłaniu rannych w bezpieczne miejsce usłyszeli powstańcy pierwsze strzały od strony Krasnego. W pół godziny później Rosjanie z całej siły uderzyli na sformowany do wyjścia i zajęcia odpowiedniej pozycji oddział. Natarcie tak było silne, że żołnierz zaledwie miał czas rozwinąć się w gęstym lesie, prażony rzęsistym ogniem. Mimo to strzelcy odważnie rzucili się naprzód i dzielnie nieprzyjacielowi odpowiadali, lecz miejscowość nie pozwalała w pełni się rozwinąć. Oddział w popłochu począł się cofać przez ogromne ostępy, pokryte drzewem i bagnami, poprzecinane parowami. Rozproszywszy się w różnych kierunkach dopiero następnego dnia zebrali się powstańcy w liczbie około 400 rozbitków koło swego dowódcy. Jazda tylko wyszła obronną ręką. W sile 48 koni przedarła się bowiem, prowadzona przez majora Wincentego Reklewskiego przez bagna wśród niewypowiedzianych trudów, ruszyła na zachód i przeprawiła się przez Narew w Łomżyńskie.

W tym niepomyślnym spotkaniu stracił oddział 14 zabitych, w tej liczbie Kazimierza Wasilewskiego, Władysława Staszewskiego i Bronisława Suszyckiego. Ranni w liczbie 17 dostali się w czasie transportu do niewoli. Waleczny Stanisław Orechwa, który w drodze życie zakończył, jak też ochotnik Wojtaszkiewicz, który żyjąc jak anachoreta, w każdej bitwie szedł z obrazem Matki Boskiej na kule nieprzyjacielskie, został zabrany i wieziony do Suwałk, zakończył życie w bliskości Studziennicznej. Innymi byli Sztukowski, Łapiński, Ejsmond, Wiszniewski i inni.

 

Anachoreta - człowiek świątobliwy, żyjący w odosobnieniu, praktykujący ascezę. 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 29 VI 1863
Lokalizacja: Krasne
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Konstanty Ramotowski
  • Wincenty Reklewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały piechoty
  • Oddziały jazdy

 

Łącznie około 400 powstańców 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Karlstadt
  • Makarowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Sześć kompanii piechoty (około 1200 żołnierzy)
  • Oddział jazdy

 

Łącznie ponad 1200 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

5 VIII 1863
Kałuszyn

Uchodzący spod Radzymina oddział powstańczy, między Kałuszynem a Kuflewem ponownie otoczony z trzech stron przez wojska rosyjskie, ze stratą kilku…

27 VI 1863
Kuczbork

Formujący się dopiero oddział Ignacego Zambrzyckiego ("Strzelecki"), byłego oficera wojsk rosyjskich, liczący 46 ochotników, uderzył znienacka na silniejszy oddział objeszczyków,…

1 VI 1863
Płowki

Wskutek polecenia Naczelnika Wojskowego Województwa Mazowieckiego, pułkownik Wincenty Raczkowski, który wraz z pułkownikiem Edmundem Callierem sformował nowe oddziały, przybył do…