Kozłowa Ruda – 21 VII 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po opuszczeniu przez powstańców okolic Sapieżyszek począł tam zbierać samodzielnie organizujących się włościan Szpak, z którym połączył się Telesfor Nieszokoć (Antoni Budrys), który przybywszy z Krakowskiego, walczył pod Budą 23 maja 1863 r., po czym sam zaczął formować oddział, aż złączył się ze Szpakiem. Szpak zuchwale uwijał się po Mariampolskim, niemało sprawiając kłopotu Rosjanom. Od 5 lipca dowodził już Szpak sam połączonymi oddziałkami liczącymi kilkudziesięciu włościan, gdyż dnia tego podczas rekonesansu Nieszokoć wpadł w ręce nieprzyjaciela i rozstrzelany został w Dynaburgu 15 marca 1864. Dnia 21 lipca, dążąc do przerwania komunikacji kolejowej, zaatakowany został Szpak przez rosyjskiego kapitana sztabu Graffa, któremu niebawem przyszły z pomocą wojska, z Pilwiszek, Rudy i Maurucian. Po dłuższej żwawej walce musiał ustąpić, straciwszy 12 poległych i czterech rannych, których Rosjanie dobili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 VII 1863
Lokalizacja: Kozłowa Ruda
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Szpak

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Graff

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

26 I 1863
Strzyboga

W okolicy Rawy, Władysław hrabia Strojnowski, organizator sił zbrojnych Województwa Mazowieckiego i Stanisław Tyszkiewicz, uformowali przy pomocy Józefa Lenieckiego oddziałek…

28 VI 1863
Trzepnica

Uchodząc z Przedborza stanął Józef Oxiński w południe dnia 28 czerwca 1863 r. w Trzepnicy w zamiarze ugotowania obiadu. Zaledwie…

4 IX 1863
Mysłów

Pod Mysłowem oddziały Józefa Jankowskiego i Adama Zielińskiego, otoczone przeważającymi siłami piechoty rosyjskiej rzuciły się na jedną część kolumny nieprzyjacielskiej,…