Kozłowa Ruda – 1 IV 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicach Balwierzyszek począł Walery Kamiński gromadzić ponownie oddziałek po Władysławie Cybulskim. W drugiej połowie marca 1863 r. przybył do obozu Leon Kulczycki z Grodna i zajął się energicznie organizacją i musztrowaniem ochotników, których liczba pod koniec miesiąca doszła do przeszło 200 przeważnie urzędników, dawnych wojskowych oficjalistów, mieszczan i kilku młodej szlachty. Dnia 1 kwietnia zbliżając się do stacji kolei powstańcy ujrzeli kompanię Rosjan ustawioną w szyku bojowym. Wywiązała się utarczka ogniowa trwająca godzinę. Kulczycki - były kapitan wojsk rosyjskich, widząc bezskuteczność walki, zakomenderował: „kosynierzy naprzód", na co Rosjanie czym prędzej uciekli, ścigani przez powstańców.

Z całej kompanii rosyjskiej tylko kilkunastu przybyło do stacji kolei, reszta rozbiegła się po lesie. Rosjanie stracili pięciu zabitych i kilkunastu rannych, po stronie powstańców był tylko jeden ranny, szeregowiec Wawrzyniec Cieśliński, cukiernik z Warszawy, który odwieziony do Koźliszek, tam znaleziony przez kozaków został przez nich zamordowany. Tegoż dnia Mroczkowski urządził niedaleko toru kolejowego zasadzkę na Rosjan, przybyłych świeżo z Kowna, lecz nieprzyjaciel ruszył w przeciwną stronę. Po tej potyczce przybył pułkownik Aleksander Andruszkiewicz, zamianowany Naczelnikiem Wojennym Województwa Augustowskiego, były żołnierz z powstania listopadowego. Kamiński zdawszy mu dowództwo udał się pod Tykocin nowy formować oddział.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 IV 1863
Lokalizacja: Kozłowa Ruda
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Walery Kamiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

4 III 1863
Jedlanka

Oddział podlaski pod komendą Marcina Borelowskiego ("Lelewela"), który w okolicy Łukowa zebrał 400 źle uzbrojonych ochotników, przeszedłszy w Województwo Lubelskie…

15 V 1863
Zieleńce

Z dwóch oddziałków zorganizowanych w powiecie owruckim, jeden liczący 30 ochotników, zniósł pod Zieleńcami (?) rosyjski podoficer Koroszyłow na czele…

3 V 1863
Brześcianka

Dążąc z pod Hornowa do połączenia się z ochotnikami białostockimi, którzy w tym czasie doznawszy porażki opuścili już swoje stanowisko…