Kozłowa Ruda – 1 IV 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicach Balwierzyszek począł Walery Kamiński gromadzić ponownie oddziałek po Władysławie Cybulskim. W drugiej połowie marca 1863 r. przybył do obozu Leon Kulczycki z Grodna i zajął się energicznie organizacją i musztrowaniem ochotników, których liczba pod koniec miesiąca doszła do przeszło 200 przeważnie urzędników, dawnych wojskowych oficjalistów, mieszczan i kilku młodej szlachty. Dnia 1 kwietnia zbliżając się do stacji kolei powstańcy ujrzeli kompanię Rosjan ustawioną w szyku bojowym. Wywiązała się utarczka ogniowa trwająca godzinę. Kulczycki - były kapitan wojsk rosyjskich, widząc bezskuteczność walki, zakomenderował: „kosynierzy naprzód", na co Rosjanie czym prędzej uciekli, ścigani przez powstańców.

Z całej kompanii rosyjskiej tylko kilkunastu przybyło do stacji kolei, reszta rozbiegła się po lesie. Rosjanie stracili pięciu zabitych i kilkunastu rannych, po stronie powstańców był tylko jeden ranny, szeregowiec Wawrzyniec Cieśliński, cukiernik z Warszawy, który odwieziony do Koźliszek, tam znaleziony przez kozaków został przez nich zamordowany. Tegoż dnia Mroczkowski urządził niedaleko toru kolejowego zasadzkę na Rosjan, przybyłych świeżo z Kowna, lecz nieprzyjaciel ruszył w przeciwną stronę. Po tej potyczce przybył pułkownik Aleksander Andruszkiewicz, zamianowany Naczelnikiem Wojennym Województwa Augustowskiego, były żołnierz z powstania listopadowego. Kamiński zdawszy mu dowództwo udał się pod Tykocin nowy formować oddział.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 1 IV 1863
Lokalizacja: Kozłowa Ruda
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Walery Kamiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (200 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Kompania piechoty (około 200 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

21 XI 1863
Cyk

Garstka niedobitków jazdy Władysława Ostaszewskiego licząca 30 koni, dopadnięta przez rosyjskiego dowódcę Kornela Kietnatowa, dowodzącego oddziałem piechoty (20 żołnierzy) i…

11 V 1863
Liciagi

Po opuszczeniu Horek ruszył Ludwik Zwierzdowski („Topór”) w kierunku południowo - wschodnim ku Czausom i Czerykowu, po drodze puszczając pojmanych…

14 VI 1863
Wola

Za Rogatkami Wolskimi tłum bezbronnych rzucił się, oczywiście bez skutku, na konwój, aby odbić jeńców.