Kowalki – 20 IV 1863 – (woj. wileńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Cofnąwszy się z pod Piłowni ku Zubrowu, wrócił Ludwik Narbutt znowu do puszczy nackiej, tutaj wciąż zmieniając stanowisko. Rosyjski dowódca kapitan Timofiejew nie mogąc odnaleźć go, wrócił znowu do Nowego Dworu dnia 16 kwietnia 1863 r. po czterodniowym bezskutecznym tropieniu. Narbutt bowiem na sposób kaukaski dla zmylenia pogoni, miał zwyczaj cofania się stąpając wstecz tudzież zmiatania za sobą śladów. Niedługo jednak obozował w okolicach Naczy. Z Grodna bowiem wyruszył na czele trzech kompanii piechoty i szwadronu dragonów pułkownik Werner, który dopadł wreszcie powstańców koło uroczyska Daksztuciany pod Kowalkami.

Mimo niekorzystnego położenia Narbutt został zmuszony przyjąć bitwę. Rosjanie idąc do ataku musieli schodzić z małej pochyłości, co ich odkrywało przed powstańcami rozstawionymi przez Narbutta trójkami. Rosjanie biegnący grupami po sześciu, przypuszczeni na kilkadziesiąt kroków i przywitani gęstym ogniem, zmieszali się i musieli się cofać, lecz niebawem ponowili atak z tym samym skutkiem. Wtedy na formujących się do trzeciego ataku, natarł już sam Narbutt i rozbił ich szyki. Jednak lewe skrzydło powstańcze nie wytrzymało ataków nieprzyjaciela i poczęło się chwiać. Wtedy Narbutt, zmieniając front, wsparłszy chwiejące się lewe skrzydło, odparł Rosjan i odszedł o kilka wiorst w boki przyprawiwszy nieprzyjaciela o stratę 42 zabitych i wielu rannych. Powstańcy stracili kilkunastu rannych i siedmiu zabitych, między którymi znajdował się siedemnastoletni Wojciech Narbutt, krewny Ludwika Narbutta i Władysław Nowicki, były oficer inżynierii. Party przez Wernera, niemniej zagrożony przez kolumny Timofiejewa i Ałchazowa, Narbutt był zmuszonym do rozdzielenia swoich sił na drobne oddziałki.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 IV 1863
Lokalizacja: Kowalki
Województwo: wileńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Ludwik Narbutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Werner

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 750 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

12 V 1863
Sztemple

Z rana o godz. 7.30, Bolesław Dłuski, wydawszy rozkaz wymarszu, otrzymał wiadomość o ukazaniu się awangardy nieprzyjaciela, który w ciągu…

28 VII 1863
Wobolniki

Rosyjski pułkownik Szuwałow na czele dwóch kompanii strzelców carskich, kompani narwskiego pułku, szwadronu ułanów i oddziału kozaków, (?) starł się…

5 V 1863
Krzykawka

Forsownym nocnym marszem ruszył Józef Miniewski w głąb Województwa Krakowskiego i następnego dnia o 5.00 z rana stanął w Krzykawce,…