Ciosmy – 21 III 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W dalszym pochodzie minąwszy wieś Banachy, stanął Leon Czechowski między Ciosmami a Hutą Krzeszowską, gdzie na silnej, leśnej i bagnistej pozycji zaatakowany był nad ranem przez Rosjan, będących w bardzo przeważającej liczbie. Bój trwał trzy godziny.

Rosjanie poruszając się na bagnach, w najbardziej niedogodnej dla siebie pozycji, rażeni zakrytym, silnym i skutecznym ogniem powstańców, musieli uciekać, gdy ostatecznie kolumny ich, na tychże bagnach stojące, przez piechotę z bagnetem w ręku ze wszystkich pozycji wyparte zostały. W największym nieładzie Rosjanie cofnęli się do Huty Krzeszowskiej. W potyczce tej poległo 17 powstańców, między niemi Władysław Jabłonowski, a około 40 rannych odesłano do Janowa.

Piechota rosyjska tak była rozbita i rozproszona po lesie, że w grupach z pod różnej komendy przez dwa dni zdążała do Janowa. Z całego szwadronu dragonów ocalało podobno 35, natomiast z jednej seciny kozaków tylko 20 Rosjan.

Lecz i oddział powstańczy wycieńczony dwudniowymi walkami i uszczuplony zaraz na początku bitwy odcięciem lewego skrzydła, które przerżnęło się w głąb Lubelskiego, był  zmuszonym cofnąć się za kordon wobec nagromadzonych przeciw niemu wiele liczniejszych liczebnie wojsk rosyjskich. Jako też, odpierając jeszcze raz pod Gózdem atak piechoty i kozaków, przeszedł Czechowski z resztkami oddziału do zaboru austriackiego, gdzie Austriacy powstańców rozbroili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 III 1863
Lokalizacja: Ciosmy
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

 

Zaangażowane siły: 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

 

Zaangażowane siły: 

Mapa bitew