Kołodno – 13 VII 1863 – (woj. nowogródzkie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nazajutrz po napadzie (bitwa pod Kołodnem z dnia 12 lipca 1863) stanął Romuald Traugutt tuż pod Kołodnem w pół godziny od dworu. Tutaj znowu napadł rosyjski major Semiganowski na wypoczywających powstańców. Rzucono się do ucieczki w różne strony. Pułkownika Traugutta, zupełnie wyczerpanego głodem i marszami, wzięli towarzysze pod ręce i wyprowadzili z placu boju.

Siedmiu powstańców w tym boju zginęło, między nimi Domanowski. Chociaż oddział rozerwał się, jednak tegoż wieczora nieopodal stanęli wszyscy. Nie mogąc przeprawić się przez Styr z całym oddziałem, Traugutt rozdzielił go na dziesiątki, zalecając przebijanie się w Pińszczyznę. Sam zaś, zupełnie osłabiony, z 20 towarzyszami ruszył w inną stronę, aż złożony chorobą, opuścił swoich wybranych. Część rozbitków przedarła się do Królestwa Polskiego, 27 ludzi zaś połączyło się w Puszczy Świsłockiej z Onufrym Duchyńskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 VII 1863
Lokalizacja: Kołodno
Województwo: nowogródzkie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Romuald Traugutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Semiganowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

14 VII 1863
Brenica

Mianowany po zwycięstwie pod Ossą pułkownikiem, wrócił Ludwik Żychliński do Województwa Mazowieckiego, aby z rozkazu Rządu Narodowego zebrać rozbitków Władysława…

15 VII 1863
Miastkowo

Oddziałek Żandarmerii Narodowej zaatakował z zasadzki pod Miastkowem patrol 15 kozaków, jadących żwirówką. Żandarmi zabiwszy trzech kozaków, resztę zmusił do…

20 VIII 1863
Buda

Na czele 120 ludzi, zaatakowany pod Budą przez dwie kompanie piechoty, szwadron dragonów i pół szwadronu ułanów pod dowództwem pułkownika…