Kołodno – 13 VII 1863 – (woj. nowogródzkie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Nazajutrz po napadzie (bitwa pod Kołodnem z dnia 12 lipca 1863) stanął Romuald Traugutt tuż pod Kołodnem w pół godziny od dworu. Tutaj znowu napadł rosyjski major Semiganowski na wypoczywających powstańców. Rzucono się do ucieczki w różne strony. Pułkownika Traugutta, zupełnie wyczerpanego głodem i marszami, wzięli towarzysze pod ręce i wyprowadzili z placu boju.

Siedmiu powstańców w tym boju zginęło, między nimi Domanowski. Chociaż oddział rozerwał się, jednak tegoż wieczora nieopodal stanęli wszyscy. Nie mogąc przeprawić się przez Styr z całym oddziałem, Traugutt rozdzielił go na dziesiątki, zalecając przebijanie się w Pińszczyznę. Sam zaś, zupełnie osłabiony, z 20 towarzyszami ruszył w inną stronę, aż złożony chorobą, opuścił swoich wybranych. Część rozbitków przedarła się do Królestwa Polskiego, 27 ludzi zaś połączyło się w Puszczy Świsłockiej z Onufrym Duchyńskim.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 13 VII 1863
Lokalizacja: Kołodno
Województwo: nowogródzkie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Romuald Traugutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Semiganowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Brak danych

Mapa bitew

Zobacz także

22 IX 1863
Cierno

Przeciw oddziałowi Zygmunta Chmieleńskiego, liczącemu już 500 ludzi, wyruszyło kilka kolumn wojsk rosyjskich z Kielc, Piotrkowa i Częstochowy, usiłując go…

26 II 1863
Zezulin

Z częścią rozbitków spod Rudki ruszył Kazimierz Bohdanowicz na Puchaczew a proklamując w okolicy Rząd Narodowy w Łęcznej i Nadrybiu,…

28 II 1863
Uniejów

Pod Sulisławicami koło Uniejowa przednie straże Antoniego Jeziorańskiego, idącego z Marianem Langiewiczem ku Pieskowej Skale, starły się z forpocztami rosyjskimi,…