Koło – 6 V 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział Edmunda Taczanowskiego, znużony kilkudniowym pochodem, ścigany ze wszystkich stron przez kolumny nieprzyjacielskie, dnia 6 maja 1863 r. około godziny 15.00 po południu wkroczył do Koła, przyjęty z entuzjazmem przez mieszkańców. Już po półgodzinnym odpoczynku dano znać o zbliżaniu się Rosjan. Był to generał Andriej Brunner z 12 kompaniami piechoty, czterema działami i jazdą. Natychmiast powstańcy wybiegli za miasto w kierunku Kościelca, a zająwszy dogodne pozycję, po dwugodzinnej dziarskiej walce, w której i artyleria powstańcza brała udział, zmusili Rosjan do cofnięcia się.

W zwycięskiej tej walce kapitan Kazimierz Unrug - strzelec zawołany, został raniony śmiertelnie, a zawieziony przez wiernego towarzysza Mielcarka do Koła, zmarł tamże w dwa dni później. 7 maja około godziny 5.00 nad ranem, Taczanowski opuścił miasto, zostając mianowany przez Rząd Narodowy Naczelnikiem Powiatów Kaliskiego i Konińskiego i pomaszerował ku Ignacewu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 6 V 1863
Lokalizacja: Koło
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edmund Tacznowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Andriej Brunner

 

Zaangażowane siły:

  • 12 kompanii piechoty (około 2400 żołnierzy)
  • Cztery działa
  • Oddziały jazdy

 

Łącznie ponad 2400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

12 VIII 1863
Kiejdany

W pobliżu Kiejdan ksiądz Antoni Mackiewicz miał stoczyć zwycięską potyczkę.

21 III 1863
Radzanów

Wymknąwszy się Rosjanom pod Zeńbokiem, skierował się Zygmunt Padlewski, wzmocniony oddziałem 220 ludzi Malinowskiego w lasy Mławy i odpędziwszy pod…

19 I 1864
Rutka Korybutowa

Zaprzestawszy pościgu kozaków pod Wojciechowem, zwrócił się Walery Wróblewski, nie mając więcej nad 40 koni, na północ. Przeszedłszy przez rzekę…