Józefów – 24 IV 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zebrawszy uszczuplony do 250 ludzi po starciu pod Borowymi Młynami oddział, wymykając się z ciągłej obławy nieprzyjaciela, znowu znalazł się Marcin Borelowski („Lelewel”) w pobliżu Józefowa, aby z rozkazu Rządu Narodowego złączyć się z mającym wkroczyć do Królestwa Polskiego Antonim Jeziorańskim. Na pomęczony marszami oddział, odpoczywający w lesie między Józefowem a wsią Osuchy, napadły wieczorem 24 kwietnia 1863 r. kolumny rosyjskiego majora Jakowa Ogolina i podpułkownika Tołmaczewa w sile czterech kompanii piechoty z dwoma armatami i seciną kozaków.

Po pierwszej salwie zaraz wezwał Borelowski ochotników do zakrycia odwrotu. 70 z poetą Mieczysławem Romanowskim i Gustawem Wasilewskim, byłym Komisarzem Województwa Płockiego, a później Kaliskiego i Lubelskiego na czele, usłuchało apelu i krótki lecz bohaterski stawiało opór. Niestety garstka powstańców parta masą napierającego nieprzyjaciela, częścią wyginęła, częścią zdołała się uratować za kordon, ale bohaterstwem swym umożliwiła Borelowskiemu wymknięcie się z resztą. Rozbity oddział stracił w tym starciu 27 poległych, wśród których znajdowali się wspomniani Wasilewski i Romanowski.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 24 IV 1863
Lokalizacja: Józefów
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Marcin Borelowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Jakow Ogolin
  • Tołmaczew

 

Zaangażowane siły: 

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)
  • Dwie armaty

 

Łącznie ponad 950 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

16 XI 1863
Opoczno

Jan Rudowski nie przestawał niepokoić rosyjskiego wojska, zatrzymywał dyliżansy, przejmował poczty, a gdy przeciw niemu wyruszyły rosyjskie wyprawy, przepadał gdzieś…

26 IV 1863
Nowa Wieś

Po rozbiciu Kazimierza Mielęckiego trzy oddziały powstańcze prawie równocześnie wkroczyły z Wielkiego Księstwa Poznańskiego (Prowincja Poznańska) do Królestwa Polskiego: Edmunda…

20 I 1864
Brzostówka

Garstkę powstańców z dawnego oddziału Kajetana Cieszkowskiego, zbieranych przez Bronisława Gromejkę, a dowodzonych przez kapitana Nowakowskiego (Kaczyńskiego?), napadł znienacka rosyjski…