Opoczno – 16 XI 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Jan Rudowski nie przestawał niepokoić rosyjskiego wojska, zatrzymywał dyliżansy, przejmował poczty, a gdy przeciw niemu wyruszyły rosyjskie wyprawy, przepadał gdzieś jak kamień w wodę.

O nim nie mogli Rosjanie dostać języka, gdyż wszyscy wiedzieli, jak okrutny los czeka zdrajców. Mimo to, po kilku nieudanych wyprawach major Tichockij, wysłany z Radomia z ruchomą kolumną, dnia 16 listopada 1863 r. spotkał się z Rudowskim w lasach opoczyńskich, wyparł go stamtąd i pędził do miasteczka Solca, przez kraj górzysty, poprzerzynany parowami, na przestrzeni 250 wiorst.

Stanowczego jednak rezultatu nie osiągnął. Część oddziału Rudowskiego w ucieczce rozproszyła się, on sam zaś z resztą oddziału przeprawił się przez Wisłę do Województwa Lubelskiego.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 16 XI 1863
Lokalizacja: Opoczno
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Jan Rudowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Tichockij

 

Zaangażowane siły:

  • Brak danych

 

 

Mapa bitew

Zobacz także

8 II 1863
Zawichost

Antoni Zdanowicz i Leon Frankowski dnia 6 lutego 1863 r. po małoznacznej strzelaninie opuściwszy Kazimierz, ruszyli ku Wąchockowi w celu…

23 VIII 1863
Ciechanowiec

W nocy z 22/23 sierpnia 1863 r. oddział powstańców wszedł do Ciechanowca, zabrał broń i cofnął się przed zbliżającymi się…

7 VI 1863
Rogów

Rosyjski pułkownik Tenner na czele dwóch kompanii pułku pawłowskiego gwardii i pół szwadronu kozaków gwardii stoczył potyczkę w powiecie wiłkomierskim …