Jawor – 3 III 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Pragnąc wydostać się z niebezpiecznej okolicy pomiędzy Sieradzem a Wieluniem, przeszedł Józef Oxiński z Aleksandrem Lüttichem rzekę Wartę, aby udać się w głąb województwa. Jednakże przy Jaworze dopędził ich rosyjski major Pisanko z niespełna półseciną kozaków i 85 strzelcami, pędzącymi na podwodach. Na linii odwrotu oddziału ku lasowi, leżała równina grzęska i bagnista, tworząc niebezpieczny dla rejterady przesmyk.

Major Pisanko ze swymi strzelcami zaatakowawszy powstańców z frontu, kozakom polecił obejść boki i odciąć Polaków od grobli. Wówczas Oxiński całej swej jeździe liczącej siedem koni, rozkazał uderzyć na kozaków. Zuchwałą szarżą odegnawszy jazdę nieprzyjacielską, owa siódemka zapewniła oddziałowi odwrót, który uskuteczniono pośpiesznie lecz w porządku, ze stratą w tym starciu 15 powstańców w rannych i zabitych.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 3 III 1863
Lokalizacja: Jawor
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Oxiński
  • Aleksander Lüttich

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Pisanko

 

Zaangażowane siły:

  • Pół seciny kozaków (około 75 żołnierzy)
  • Oddział strzelców (85 żołnierzy)

 

Łącznie około 160 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

18 V 1863
Nowa Wieś

Oddział Władysława Grabowskiego, uchodząc przed pościgiem generała Nikołaja Meller-Zakomelskiego ciągle za nim postępującego, przez wieś Boże zdążał do Pilicy, którą…

17 XII 1863
Wilki

Przeprawiając się przez Niemen między Wilkami a Średnikiem, ksiądz Antoni Mackiewicz wraz z adiutantem D’Artuzzim i kasjerem Rodowiczem dostali się…

1 XI 1863
Ruda

Część kawalerii powiatu rawskiego i warszawskiego, majora Ludwika Żychlińskiego napadła w nocy 1 listopada 1863 r. na stację Ruda. Gdy…