Imbramowice – 15 VIII 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Gdy cały oddział Aleksandra Krukowieckiego dotarł do Glanowa, już zbliżali się Rosjanie: książę Szachowskoj od Olkusza i druga kolumna od Miechowa. Nie mając nadziei dotarcia do lasu, odległego o godzinę drogi ze znużonym i głodnym oddziałem, nim Rosjanie nadejdą, postanowił Edward Habich przyjąć bitwę we wsi i w tym celu polecił Krukowieckiemu wziąć pluton saperów i obsadzić tyralierami wąwóz przy wejściu do wsi, którym musiała przechodzić kolumna Szachowskoja. Sam zaś czynił przygotowania do bronienia wsi, lecz widząc niepodobieństwo walki we wsi, zmienił zamiar, zwrócił się z całą powstańczą kolumną ku wzgórzu, znajdującemu się od strony Imbramowic i Ulina, aby w tym stanowisku przeszkodzić połączeniu się obu kolumn Rosjan. Ten jego ruch na prawo zakrywał z jednej strony łańcuch tyralierów przed Glanowem rozwinięty. Z prawego boku atakujących dragonów i kozaków spędził szybko powstańczy oddział i mimo ognia piechoty z kolumny olkuskiej posunął się ku Imbramowicom i zajął lasek na wzgórzu.

Pułkownik Habich z częścią oddziału zajął zachodni brzeg lasu przeciw rosyjskiej kolumnie z Olkusza. Jego brat Gustaw z drugą częścią oddziału powstańczego, zajął wschodni brzeg lasu przeciw kolumnie z Miechowa. Zanim Rosjanie z Miechowa przybyli i wysiedli z podwód, ubito ich wielu. Lecz wkrótce uszykowali się i cztery kompanie rosyjskie oraz dragoni i kozacy rozpoczęli z dwóch stron las ten atakować, gdy piąta kompania i nieco kozaków atakowała Krukowieckiego w Glanowie. Zacięty bój po obu brzegach lasu trwał trzy godziny. Lecz, gdy wielu poległo od kul i ze znużenia, oddziały cofnęły się na wzgórze w środek lasu. Po trwającym tam półgodzinnym boju, powstańcy rzucili się jeszcze w liczbie 140 w gęsty młody las, będący na południowej stronie od starego lasu.

Widząc w tej stronie tylko dragonów, postanowił Habich przedrzeć się w tym kierunku ku lasom pieskowo-skalskim, skąd oddział przybył, lecz tylko 50 ludzi ruszyło za nim. Ta gromadka postępując w porządku, spędziła dragonów, którzy z daleka tylko razili ją strzałami ale nie szarżując. Piechota rosyjska zaś także z daleka tylko strzelała do niej, nie czyniąc żadnych szkód. W ten sposób wieczorem gromadka uszczuplona doszła do lasów pieskowo-skalskich. Druga część, pozostała w lesie pod Ibramowicami, zdołała w liczbie około 70 przedrzeć się do Zygmunta Chmieleńskiego. Straty ogólne tego dnia w Glanowie i pod Imbramowicami wynosiły do 80 ludzi poległych, w tym 30 rannych, dobitych przez Rosjan oraz 22 rannych. Ponadto około 40 zdrowych wzięli Rosjanie do niewoli. Po stronie rosyjskiej miało polec 120, a drugie tyle było rannych, między nimi dowódca książę Szachowskoj został raniony w nogę. Kilku oficerów rosyjskich poległo.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 15 VIII 1863
Lokalizacja: Imbramowice
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edward Habich
  • Aleksander Krukowiecki

 

Zaangażowane siły:

  • Oddziały powstańcze
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Szachowskoj

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział dragonów
  • Oddział kozaków
  • Pięć kompanii piechoty (około 1000 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 1000 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

4 III 1863
Jedlanka

Oddział podlaski pod komendą Marcina Borelowskiego ("Lelewela"), który w okolicy Łukowa zebrał 400 źle uzbrojonych ochotników, przeszedłszy w Województwo Lubelskie…

25 IV 1863
Krasław

Na skutek rozkazów Wydziału Litwy naznaczył komisarz Województwa Witebskiego Józef (?) Poncet wybuch powstania we Witebskim na dzień 30 kwietnia…

14 VI 1863
Wola

Za Rogatkami Wolskimi tłum bezbronnych rzucił się, oczywiście bez skutku, na konwój, aby odbić jeńców.