Iłża – 20 VIII 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Otrzymawszy rozkaz powrotu w Województwo Sandomierskie przez Rząd Narodowy, major Władysław Eminowicz i dowodzący oddziałem po Dionizym Czachowskim, Kajetan Cieszkowski „Ćwiek”, wyruszyli z Jaszczowa i pospiesznymi marszami przez Piaski, Ossowę, Bychawę udali się do Kazimierza, zbałamuciwszy Rosjan ruchami swojej jazdy, że  planują zmierzać na Puławy.

W nocy z 14/15 sierpnia 1863 r., przeprawiwszy się przez Wisłę, dnia 17 sierpnia wieczorem stanęli w Rzeczniowie, następnego w Kaniowie, a 19 sierpnia ruszyli do Grabowca. Dowiedziawszy się 20 sierpnia, że Rosjanie ciągną od Opatowa, i że w Iłży są trzy kompanie piechoty i szwadron dragonów (do Iłży przybył 20 sierpnia na noc oddział rosyjskiego dowódcy Tichockija), ruszył Władysław Eminowicz do Iłży.

Doszedłszy do Modrzejowa (?), nie chcąc czekać, aż Rosjanom przyjdą posiłki, wysłał Eminowicz jazdę, która zaalarmowała załogę od strony Krzyżano­wic. Przy tej sposobności dostało się dragonom rekonesansowym, którzy na posłaną bez wiedzy Eminowicza piechotę, do „Ćwieka” się posunęli, przez co Rosjanie odkryli siły oddziałów i kierunek marszu.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 20 VIII 1863
Lokalizacja: Iłża
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Eminowicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

1 VII 1863
Pińsk

Uwijający się z oddziałkiem jazdy po Pińszczyźnie Kazimierz Narbutt, napadnięty o dwie mile od Pińska przez rosyjskiego majora von Keka…

13 VII 1863
Wąsewo

Na wiadomość o koncentrowaniu się znacznych sił powstańczych i napadzie pod Brzeźnicą (Brzeźno ?) postanowili Rosjanie uczynić na nich walną…

10 III 1864
Częstocice

Po kilku dniach bezskutecznego błądzenia po lasach natknął się rosyjski pułkownik Łaskarzew, wysłany w Opatowskie, przy osadzie Kaplica koło Częstocic,…