Horki – 21 V 1863 – (woj. grodzieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po dojściu do Kobrynia wiadomości o zniesieniu oddziału Kiersnowskiego pod Horkami wysłano natychmiast na podwodach dwie rosyjskie kompanie III batalionu strzelców celnych pod dowództwem pułkownika Ehrnberga. Romuald Traugutt po szczęśliwej zasadzce przeszedłszy na inne miejsce, również nieopodal Horek, dnia 21 maja 1863 r. o godz. 8.00 rano został zaatakowany przez Ehrnberga. Garstkę Kobryńczyków przedzielała od Rosjan polana w środku lasu.

Nieprzyjaciel z lasu, strzelał ze sztucerów do powstańców, lecz wysunąć się nie śmiał. Nawet nie zbliżał się na odległość strzału z dubeltówki. A gdy 14 ochotników rzuciło się na prawe skrzydło nieprzyjacielskie, cała kolumna rosyjska cofnęła się, utraciwszy 12 ludzi. Powstańcy mieli czterech zabitych, między nimi Apolinarego Radowickiego, dziedzica Dziatkowic, i Antoniego Laskowskiego oraz sześciu rannych: Adolfa Bogurskiego, dziedzica Drohiczyna, Niwińskiego, Babińskiego, Barbica i Jana, urzędnika z Kobrynia.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 V 1863
Lokalizacja: Horki
Województwo: grodzieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Romuald Traugutt

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Ehrnberg

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

4 XI 1863
Bojanówka

Z rozkazu Tomasza Wierzbickiego, dowodzący częścią jego kawalerii, rotmistrz Ludwik hrabia Mycielski, na czele garstki kawalerii urządzając rekonesans, natknął się…

24 XII 1863
Żółkiewka

Karol Krysiński i Walery Kozłowski po cofnięciu się Lucjana Dąbrowskiego, ruszyli spiesznym marszem ze swoim drobnym oddziałkiem konnicy w Województwo…

12 VII 1863
Buczek

Przybywszy na noc do Byszew pułkownik Edmund Callier, na wiadomość o zbliżaniu się Rosjan, skierował się do Buczka. Tam jego…