Góry – 18 VI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Z Przysuchy zmierzał Bogdan Bończa do Góry pod Pińczowem. Rosyjski major Pleskaczewski, śledzący wciąż ruchy Bończy, dowiedziawszy się o zapowiedzianym do Góry przybyciu Bończy, urządził na niego zasadzkę. Ze swymi dwiema kompaniami oraz dragonami i kozakami w nocy na 18 czerwca 1863 r. zajął Górę oraz obsadził drogę, którą musiała iść jazda Bończy.

Zbliżający się oddział powstańczy przyjęli ukryci w życie Rosjanie rzęsistym ogniem. Bończa, który będąc niezdrów jechał na wózku, zerwał się i rozkazał dwóm pierwszym plutonom, złożonym z włościan, zuchwałą szarżą wyprzeć Rosjan z błota. Jednakże plutony, rażone rzęsistym ogniem, poczęły się chwiać, a wówczas Tomaszewski dosiadł konia i sam poprowadził je na nieprzyjaciela.

Przywitany straszliwym gradem kul, zachwiał się i padł przeszyty dwiema kulami, a plutony uciekły. Natomiast drugie dwa plutony z wściekłością rzuciły się na Rosjan lecz i one odparte również uciekły. Oprócz rannego pułkownika Bończy, który zmarł następnego dnia w Lubczy, polegli: Stanowski, Majewski, Semnodi .Z 37 rannych, wśród których znajdowali się rotmistrz Jan Mazaraki i wachmistrz Kicki, wielu tego dnia jeszcze także zmarło. Dzianot objąwszy dowództwo nad rozbitkami, zrejterował z nimi  do Węchadłowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 18 VI 1863
Lokalizacja: Góry
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Rosjan

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Bogdan Bończa
  • Tomaszewski

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery plutony piechoty powstańczej
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Pleskaczewski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty
  • Oddział dragonów
  • Oddział kozaków

Mapa bitew