Goraj – 28 X 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Kiedy siły rosyjskie w południowej części Województwa Lubelskiego koncentrowały się ku Wiśle, równocześnie pod Turobinem od dnia 28 do 29 października 1863 r. gromadziły się oddziały Tomasza Wierzbickiego, Walerego Kozłowskiego, Szydłowskiego, Bogusława Ejtminowicza, Karola Krysińskiego i Józefa Lenieckiego. Pułkownik Wierzbicki, jako tymczasowy naczelnik sił Województwa Lubelskiego, odbył 29 października w Turobinie przegląd zebranych oddziałów.

Następnie tegoż dnia wyruszyli ku Groszcze Wielkiej, gdzie się rozdzielili na kilka części, dążąc w Hrubieszowskie, dokąd szedł również major Józef Rucki, będąc o cztery godziny marszu od głównych oddziałów. Rosjanie dowiedziawszy się o koncentrowaniu się oddziałów w Turobinie, wyruszyli tam różnymi kolumnami.

Pułkownik Gieorgij Miednikow, dowodzący jedną z kolumn, otrzymawszy w Janowie wiadomość o przemarszu Krysińskiego przez Sobieszczany, wysłał za nim do Goraja 60 kozaków, którzy starli się z tylnymi strażami oddziału, ale po krótkiej półgodzinnej walce do zmierzchu dnia 28 października, zmuszeni zostali cofnąć się, podczas gdy Krysiński podążył już do Turobina.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 X 1863
Lokalizacja: Goraj
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Karol Krysiński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

22 III 1863
Garwolin

Odłączywszy się z oddziałem jazdy od głównej siły Walentego Lewandowskiego, przebiegał Zakrzewski Łukowskie, niepokojąc wojska rosyjskie. Pod Gończycami dopadł dyliżans…

29 X 1863
Sokowo

Aleksander Trentowski na czele oddziałku kawalerii uderzył na kilkudziesięcioosobowy oddział piechoty rosyjskiej, która straciwszy kilku ludzi ocaliła się ucieczką przez…

15 V 1863
Kunki

Idąc na pomoc jeździe Stanisława Lipińskiego, oddział Dobrowolskiego stoczył potyczkę na drodze do Łącka pod Kunkami. Rosjan w tej walce…