Golczewice – 22 IV 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Zorganizowany przez Stanisława Wierzbińskiego i rotmistrza Józefa Miernickiego oddział pod dowództwem kapitana Anastazego Mossakowskiego, wkroczył 20 kwietnia 1863 r. do Królestwa Polskiego w sile 317 ochotnika. Siły te były podzielone  na dwie kompanie strzelców dowodzonych przez kapitanów Wiesnera i Franciszka Skąpskiego i półkompanię Kopecznego. Kosynierami dowodził kapitan Miszewski, jazdą Józef Miernicki z oficerem Zarembą. Adiutantami byli: Mossakowskiego - Czesław Pieniążek Odrowąż a Wierzbińskiego - Wojciechowski.

Przeszedłszy przez Rabsztyn stanął Mossakowski dnia 22 kwietnia o godzinie 10.00 rano pod Golczewicami przy karczmie "Pazurek". W południe zaatakowała Mossakowskiego wysłana z Olkusza, rosyjska kolumna złożona z kompanii piechoty i jazdy. Odpędziwszy jazdę powstańcy rzucili się w tyraliery, odpowiadając rzadkim, lecz celnym ogniem piechocie a podsunąwszy się pod nieprzyjaciela, zagrozili obu jego skrzydłom.

Wtedy Rosjanie zaczęli się cofać i zajęli Golczewice, lecz wyparci stąd śmiałym atakiem na bagnety, przerzuceni zostali przez most i gnani do lasu, zostawiając dwa furgony z żywnością, mając 12 rannych i zabitych. Mossakowski, którego straty wynosiły trzech rannych, nie czekając nadejścia drugiej kompanii z Olkusza, o godzinie 19.00 wieczorem ruszył przez Ogrodzieniec do Poremby, gdzie następnego dnia rozłożył się obozem. W czasie walki pod Golczewicami i podczas marszu oddział powstańczy zmalał o ilość 40 maruderów.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 IV 1863
Lokalizacja: Golczewice
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Anastazy Mossakowski

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie strzelców
  • Oddział kosynierów
  • Oddział jazdy

 

Łącznie około 317 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Kompania piechoty
  • Oddział jazdy

Mapa bitew

Zobacz także

18 IX 1863
Krakinów

W drugiej połowie września 1863 r. ksiądz Antoni Mackiewicz walczył w drobnym starciu z Rosjanami pod Krakinowem, sam ponosząc małe…

14 III 1863
Radomsko

Wysłany z Goszczy przez Mariana Langiewicza w celu formowania oddziału w Piotrkowskim Teodor Cieszkowski, zebrawszy mały oddziałek, wszedł do Radomska,…

14 I 1864
Sucholipie

Aby nie być narażonym na drugie spotkanie z Rosjanami, Kossowski bez odpoczynku ruszył ku Sucholipiu oddalonemu o trzy mile od…