Gnojno – 31 III 1864 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Drugi oddział, dowodzony przez Jana Fryderyka Ewalda Wandela ("Bruder"), liczący 200 ochotników, niepokojony przez Prusaków pod Przyłękiem, przeszedł Działdówkę i przez Gruszki udał się ku Gnojnu, gdzie zastąpiły mu drogę rosyjskie wojska z kolumny mławskiej pod dowództwem podpułkownika Dobrowolskiego, dowodzone przez Osipa Dukmasowa i Aksentjewa. Oddziałek powstańczy został odparty i uchodził do Kieńczewa. Tu ponownie zaatakowany, zupełnie został rozbity, a dowódca został ranny i dostał się do niewoli. Pod Kieńczewem poległ między innymi ksiądz reformat Julian Dutkiewicz.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 31 III 1864
Lokalizacja: Gnojno
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Jan Wandel

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (200 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Osip Dukmasow
  • Aksentjew

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział wojsk rosyjskich

Mapa bitew

Zobacz także

19 I 1864
Imielno

Rosyjski porucznik Hordeńko, wyszedłszy z Jędrzejowa, napadł pod Imielnem na oddziałek powstańczy, który ścigany za Małkowice, miał stracić dwóch zabitych…

10 VI 1863
Sieradów

W dwa dni po starciu pod Mereczowszczyzną stanął Onufry Duchyński z piechotą — gdyż nieliczna jazda udała się ku Prużanie…

1 I 1864
Jaswojnie

Rosyjski kapitan Sorger, goniąc za powstańczym oddziałkiem, dopadł go pod Jaswojniami i rozproszył, tracąc sam jednego zabitego i jednego rannego,…