Garbów – 26 XI 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Walery Wróblewski z jazdą z pod Kolana zwrócił się na północ i niebawem w Ostrowie zszedł się z Karolem Krysińskim, również tylko jazdę mającym przy sobie. Połączone oddziały ruszyły wspólnie przez Starościn. Nie dochodząc do Garbowa spotkano nieprzyjaciela. Krysiński cofnął się, natomiast Wróblewski przyjął bój z Rosjanami, których siły wynosiły dwa szwadrony dragonów, 50 kozaków z piechotą. Konnica rosyjska ruszyła szarżą na jazdę Wróblewskiego, podczas gdy piechota skradała się bokiem. Wróblewski dla uniknięcia szarży przeszedł na grunt pokryty karczami, gdzie powstańcy, zsiadłszy z koni, powitali nieprzyjaciela ogniem, po czym przekłusowawszy przez Garbów, zatrzymali się na wzgórzu, Rosjanie zaś, wszedłszy do Garbowa, już nie ponowili ataku.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 26 XI 1863
Lokalizacja: Garbów
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Wróblewski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Oddział kozaków
  • Oddział piechoty

 

Łącznie około 350 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

10 IV 1863
Okuniew

Około 10 kwietnia 1863 r., w okolicy Okuniewa na szosie z Warszawy do Węgrowa miała zajść drobna potyczka pomiędzy powstańcami…

28 VII 1863
Wobolniki

Rosyjski pułkownik Szuwałow na czele dwóch kompanii strzelców carskich, kompani narwskiego pułku, szwadronu ułanów i oddziału kozaków, (?) starł się…

13 VIII 1863
Bugaj

Na Bogusza, odpoczywającego ze swymi 50 Żandarmami Narodowymi w wąwozie, gęstym lasem porosłym, pod Bugajem, napadł podpułkownik Zagriażski z pół…