Dobrosołowo – 2 III 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
Autor: Stanisław Zieliński

Oddział w Wielkim Księstwie Poznańskim świeżo zorganizowany pod dowództwem pułkownika Antoniego Garczyńskiego, liczący 240 strzelców i 30 ułanów, dowodzonych przez Jana Głogiera, połączył się wieczorem dnia 1 marca 1863 r., po starciu Kazimierza Mielęckiego pod Biniszewem, z tymże oddziałem. O świcie jednak Garczyński zwinął obóz i ruszył do Mieczownicy. Mielęcki przez kilka godzin błądził ze swoimi ludźmi, nim odnalazł Garczyńskiego. Doszedłszy do wsi Dobrosołowa zajął chaty, lecz Rosjanie zdążyli go ubiec i obsadzić zabudowania folwarczne, równocześnie atakując wieś, zajętą przez strzelców Mielęckiego i usiłując ich spędzić.

Garczyński stał po drugiej stronie jeziorka i błot w Mieczownicy, skąd wąska grobla prowadziła na prawo do wsi, zajętej przez Mielęckiego - jeziorko i błota oddzielały Mieczownicę od zabudowań folwarcznych Dobrosołowa, gdzie obsadziło się prawe skrzydło Rosjan. Przez ową groblę wysłał Garczyński swoje dwa plutony jazdy, która z przodu i z boku rażona strzałami Rosjan zawróciła i rozsypała się. Wtedy Garczyński wysłał tyralierów przez grząskie błota i głębokie rowy, aby wyparli Rosjan z zabudowań folwarcznych. Powstańcy wystawieni na otwartym polu na rzęsisty ogień przeciwnika, który był bezpiecznie zasłonięty, nie mogąc dojść do zabudowań i straciwszy niemało w zabitych i rannych, musieli cofnąć się pod morderczym ogniem. Niemniej Mielęcki, nie mogąc się utrzymać we wsi, cofnął się i oba oddziały uchodziły ku kordonowi, ścigane przez Rosjan i tak oskrzydlane, że o formowaniu się do obrony nie było mowy.

Dla powstrzymania oporu nieprzyjaciela i uchronienia oddziałów od odcięcia od kordonu, obsadzono znajdujące się przy drodze zagajenie cmentarza 28 strzelcami, pod dowództwem Ne­pomucena Marczyńskiego. Trzydziestka ta ofiarowana na stracenie, ani myśląc o ratowaniu się ucieczką, rozpoczęła strzelać do Rosjan gęstym ogniem z dubeltówek. Dragoni zsiadłszy z koni, pieszo zaczęli atakować dzielną młodzież, zasypując ją gradem kul. Ostatecznie Rosjanie zdobyli cmentarz, zastawszy na nim tylko zabitych i rannych, których z dzikością dobijali.

Dzięki poświęceniu tej garstki młodzieży, z której tylko jeden ocalał, wyniesiony ciężko ranny z placu boju, Klemens Winiewski, gimnazjasta z Trzemeszna, część oddziałów zdołała ujść z pogromu, ratując się ucieczką do Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Jeszcze nad samym kordonem kolumna kawalerii rosyjskiej zaszła z lewej strony i odcięła kilkudziesięciu uczniów gimnazjum trzemeszeńskiego, których nielitościwie porąbano. W kilkanaście dni później Mielęcki wkroczył do Królestwa Polskiego na czele dwustu kilkudziesięciu ochotników. Rosjan pod Dobrosołowem wystąpiło do boju pięć kompanii piechoty i 200 jazdy.

Polegli tutaj między innymi: Józef Poniński, bracia Władysław i Kazimierz Trąmpczyńscy z Trzemeszna, Władysław Ciesielski, Witold Ulatowski podoficer strzelców, porucznik Marczyński. Wśród rannych szeregowych odznaczył się Antoni Szulc - ogrodnik, a w ogóle poległo do 100 powstańców.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 III 1863
Lokalizacja: Dobrosołowo
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Antoni Garczyński
  • Ne­pomucen Marczyński
  • Kazimierz Mielęcki

 

Zaangażowane siły:

  • Odział jazdy
  • Oddział strzelców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Pięć kompanii piechoty (około 1000 żołnierzy)
  • Oddział jazdy (200 żołnierzy)

 

Łącznie około 1200 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i ich odparłszy, tym sposobem…

29 XII 1864
Przewuźki

Przez cały 1864 r., w chwili gdy już nigdzie powstania nie było, ks. Stanisław Brzózka dowodził konnym oddziałem 40 ludzi…

15 X 1863
Rudniki

Przeglądając w powiecie wieluńskim oddział jazdy, polecił naczelnik wojenny Województwa Kaliskiego, Franciszek Kopernicki, dowódcy tegoż oddziału, pułkownikowi Słupskiemu, połączyć się…