Częstochowa – 1 VII 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Jeszcze w ostatnich dniach czerwca 1864 r. przedarło się z zaboru austriackiego do Królestwa Polskiego 20 powstańców. Oddziałek ten, zaatakowany pod Częstochową dnia 1 lipca 1864 r. przez dwie rosyjskie kompanie piechoty i secinę kozaków, został rozbity. Jeden powstaniec dostał się do niewoli.

Podziel się w social media!

Ciekawa postać:

Ostatni weteran Powstania Styczniowego – Feliks Bartczuk 
Był ostatnim żyjącym weteranem-mężczyzną Powstania Styczniowego. Podczas okupacji niemieckiej, w wieku 96 lat został żołnierzem Armii Krajowej. Feliks Bartczuk (1846-1946) do końca swoich dni, żył myślą o wolnej Polsce, o którą walczył przez całe swoje długie życie.
Pochodził z chłopskiej rodziny. Pracował jako parobek w majątku Ludwika Górskiego w Ceranowie. Mimo skromnego pochodzenia, był ambitnym chłopcem i szybko nauczył się czytać. Każdą wolną chwilę poświęcał swojej pasji, którą była literatura. A możliwe to było, dzięki uprzejmości pracodawcy, który posiadał jedną z bogatszych bibliotek w okolicy. Gdy wybuchło powstanie miał zaledwie szesnaście lat. Wiek jednak nie przeszkodził mu w wyrażaniu sprzeciwu wobec wroga, chłopiec przyłączył się do oddziału Ludwika Lutyńskiego. Za swój udział w nim, trafił na kilka miesięcy do więzienia w Siedlcach. W 1865 r. był świadkiem egzekucji ks. Stanisława Brzóski na rynku w Sokołowie Podlaskim. Po upadku zrywu wrócił w rodzinne strony i założył gospodarstwo rolne.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został wliczony w poczet weteranów Powstania Styczniowego. Jak na swój wiek, cieszył się bardzo dobrym zdrowiem, chętnie brał udział w uroczystościach państwowych. W 1942 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej, gdzie pod pseudonimem “Piast” pełnił służbę wywiadowczą i dumnie spacerował w paradnym mundurze weterana tuż pod nosem Niemców! Ci zaskoczeni jego odwagą, mieli mu nawet salutować! Zmarł sześć miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami – w marcu 1946 r.
Fotografia Feliksa Bartczuka. Zbiory Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim.

Metryka bitwy

Data: 1 VII 1864
Lokalizacja: Częstochowa
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (20 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

7 VII 1863
Nowa Wieś

Po dłuższym marszu oddział 50 koni Żandarmerii Narodowej przybył do Nowej Wsi i rozłożył się w podwórzu, by odpocząć. Tutaj…

12 VII 1863
Buczek

Przybywszy na noc do Byszew pułkownik Edmund Callier, na wiadomość o zbliżaniu się Rosjan, skierował się do Buczka. Tam jego…

26 VI 1863
Dąbrowice

Po rozprawie pod Woroniami postanowił Romuald Traugutt wrócić przez Horyń, przez który można było się przeprawić albo pod Stolinem albo…