Częstochowa – 1 VII 1864 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Jeszcze w ostatnich dniach czerwca 1864 r. przedarło się z zaboru austriackiego do Królestwa Polskiego 20 powstańców. Oddziałek ten, zaatakowany pod Częstochową dnia 1 lipca 1864 r. przez dwie rosyjskie kompanie piechoty i secinę kozaków, został rozbity. Jeden powstaniec dostał się do niewoli.

Podziel się w social media!

Ciekawa postać:

Ostatni weteran Powstania Styczniowego – Feliks Bartczuk 
Był ostatnim żyjącym weteranem-mężczyzną Powstania Styczniowego. Podczas okupacji niemieckiej, w wieku 96 lat został żołnierzem Armii Krajowej. Feliks Bartczuk (1846-1946) do końca swoich dni, żył myślą o wolnej Polsce, o którą walczył przez całe swoje długie życie.
Pochodził z chłopskiej rodziny. Pracował jako parobek w majątku Ludwika Górskiego w Ceranowie. Mimo skromnego pochodzenia, był ambitnym chłopcem i szybko nauczył się czytać. Każdą wolną chwilę poświęcał swojej pasji, którą była literatura. A możliwe to było, dzięki uprzejmości pracodawcy, który posiadał jedną z bogatszych bibliotek w okolicy. Gdy wybuchło powstanie miał zaledwie szesnaście lat. Wiek jednak nie przeszkodził mu w wyrażaniu sprzeciwu wobec wroga, chłopiec przyłączył się do oddziału Ludwika Lutyńskiego. Za swój udział w nim, trafił na kilka miesięcy do więzienia w Siedlcach. W 1865 r. był świadkiem egzekucji ks. Stanisława Brzóski na rynku w Sokołowie Podlaskim. Po upadku zrywu wrócił w rodzinne strony i założył gospodarstwo rolne.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został wliczony w poczet weteranów Powstania Styczniowego. Jak na swój wiek, cieszył się bardzo dobrym zdrowiem, chętnie brał udział w uroczystościach państwowych. W 1942 r. wstąpił w szeregi Armii Krajowej, gdzie pod pseudonimem “Piast” pełnił służbę wywiadowczą i dumnie spacerował w paradnym mundurze weterana tuż pod nosem Niemców! Ci zaskoczeni jego odwagą, mieli mu nawet salutować! Zmarł sześć miesięcy przed swoimi setnymi urodzinami – w marcu 1946 r.
Fotografia Feliksa Bartczuka. Zbiory Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kosowie Lackim.

Metryka bitwy

Data: 1 VII 1864
Lokalizacja: Częstochowa
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (20 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

 

Mapa bitew