Strojnów – 4 XI 1863 – (woj. krakowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Przez Łagów i Drugnię, ruszyli Józef Hauke Bosak i Zygmunt Chmieleński do Strojnowa, skąd wysłano podjazd do Drugni. Wobec zbliżania się kolumny rosyjskiej pod dowództwem Taubego wyruszył oddział ze wsi i zajął pozycję między Strojnowem a Maleszowem. Jeden pluton rozsypany w tyraliery przeciw flankierom nieprzyjacielskim przez godzinę wstrzymywał pochód Rosjan, reszta zaś odpierała atak kozaków i dragonów.

Tym sposobem walka trwała półtorej godziny. Nareszcie, przekonawszy się, że cała siła rosyjska rusza na oddział, rozkazał dowódca odwrót w porządku. Nieatakowany już przez Rosjan i zwróciwszy się w stronę Pińczowa, stanął na noc w Lubczy. Podczas walki część jazdy, odcięta od reszty, zapędziła się przez Ujny w kierunku Słupi Nowej, lecz jeszcze wieczorem złączyła się z Chmieleńskim. Straty oddziału w tej potyczce wynosiły kilkunastu rannych i zabitych.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 4 XI 1863
Lokalizacja: Strojnów
Województwo: krakowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Józef Hauke Bosak
  • Zygmunt Chmieleński

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział piechoty
  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Taube

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kozaków
  • Oddział dragonów

Mapa bitew

Zobacz także

10 III 1864
Łagów

Kilkunastu powstańców wpadło w nocy 8 marca 1864 r. do miasteczka i zniszczywszy herb rosyjskiego państwa, umknęło z powrotem w…

16 I 1864
Rozdziały

W okolicach Sieradza w połowie stycznia 1864 r., ukazał się nowy oddziałek jazdy powstańczej zorganizowany przez Józefa Kozłowskiego - byłego…

16 III 1863
Golina

Będący na czele silnego oddziału, Kazimierz Mielęcki, zaatakowany pod Goliną, zmuszony został do odwrotu ku Lądkowi.