Ciosmy – 21 III 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W dalszym pochodzie minąwszy wieś Banachy, stanął Leon Czechowski między Ciosmami a Hutą Krzeszowską, gdzie na silnej, leśnej i bagnistej pozycji zaatakowany był nad ranem przez Rosjan, będących w bardzo przeważającej liczbie. Bój trwał trzy godziny. Rosjanie poruszając się na bagnach, w najbardziej niedogodnej dla siebie pozycji rażeni zakrytym, silnym i skutecznym ogniem powstańców, musieli uciekać, gdy ostatecznie ich kolumny na tychże bagnach stojące, przez piechotę z bagnetem w ręku ze wszystkich pozycji zostały wyparte. W największym nieładzie Rosjanie cofnęli się do Huty Krzeszowskiej. W tej potyczce poległo 17 powstańców, między niemi Władysław Jabłonowski, a około 40 rannych odesłano do Janowa.

Piechota rosyjska tak była rozbita i rozproszona po lesie, że w grupach spod różnej komendy przez dwa dni zdążała do Janowa. Z całego szwadronu dragonów ocalało podobno 35, natomiast z jednej seciny kozaków tylko 20 Rosjan. Lecz i oddział powstańczy wycieńczony dwudniowymi walkami i uszczuplony zaraz na początku bitwy odcięciem lewego skrzydła, które przerżnęło się w głąb Województwa Lubelskiego, został zmuszonym cofnąć się za kordon wobec nagromadzonych przeciw niemu wiele liczniejszych liczebnie wojsk rosyjskich. Jeszcze odpierając od Gózdem atak piechoty i kozaków, przeszedł Czechowski z resztkami oddziału do zaboru austriackiego, gdzie Austriacy powstańców rozbroili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 III 1863
Lokalizacja: Ciosmy
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Leon Czechowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały piechoty
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Szwadron kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 300 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

24 XI 1863
Strojnów

Rzepecki, któremu Zygmunt Chmieleński, udając się w Góry Świętokrzyskie, zdał dowództwo nad pozostawionym oddziałkiem jazdy, po dwóch tygodniach, gnany ciągle…

12 XII 1863
Kładniów

Cofnąwszy się przez most z Dubienki, Zaremba i Poniński zatrzymali się w Kładniowie, gdzie ponownie atakowani, musieli uchodzić dalej na…

3 II 1863
Węgrów

Czterema kolumnami maszerowały na Węgrów wojska rosyjskie, by osaczyć i zdusić żwawy ruch powstańczy w Województwie Podlaskim, które już kilkoma…