Ciosmy – 21 III 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W dalszym pochodzie minąwszy wieś Banachy, stanął Leon Czechowski między Ciosmami a Hutą Krzeszowską, gdzie na silnej, leśnej i bagnistej pozycji zaatakowany był nad ranem przez Rosjan, będących w bardzo przeważającej liczbie. Bój trwał trzy godziny. Rosjanie poruszając się na bagnach, w najbardziej niedogodnej dla siebie pozycji rażeni zakrytym, silnym i skutecznym ogniem powstańców, musieli uciekać, gdy ostatecznie ich kolumny na tychże bagnach stojące, przez piechotę z bagnetem w ręku ze wszystkich pozycji zostały wyparte. W największym nieładzie Rosjanie cofnęli się do Huty Krzeszowskiej. W tej potyczce poległo 17 powstańców, między niemi Władysław Jabłonowski, a około 40 rannych odesłano do Janowa.

Piechota rosyjska tak była rozbita i rozproszona po lesie, że w grupach spod różnej komendy przez dwa dni zdążała do Janowa. Z całego szwadronu dragonów ocalało podobno 35, natomiast z jednej seciny kozaków tylko 20 Rosjan. Lecz i oddział powstańczy wycieńczony dwudniowymi walkami i uszczuplony zaraz na początku bitwy odcięciem lewego skrzydła, które przerżnęło się w głąb Województwa Lubelskiego, został zmuszonym cofnąć się za kordon wobec nagromadzonych przeciw niemu wiele liczniejszych liczebnie wojsk rosyjskich. Jeszcze odpierając od Gózdem atak piechoty i kozaków, przeszedł Czechowski z resztkami oddziału do zaboru austriackiego, gdzie Austriacy powstańców rozbroili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 III 1863
Lokalizacja: Ciosmy
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Leon Czechowski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańców
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddziały piechoty
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)
  • Szwadron kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 300 żołnierzy 

 

Mapa bitew

Zobacz także

19 II 1864
Daleszyce

Aby odciągnąć idącą ku Cisowu kolumnę rosyjską, przez całą noc z 18/19 lutego 1864 r., Mitrofan Podhaluzin ("Uragan") z polecenia…

12 VII 1863
Modroga

Po starciu pod Cytowianami (6 czerwca 1863 r.) ruszywszy ku Kurlandii wrócił Jan Staniewicz niebawem na południe, aby pójść po…

21 II 1863
Sycyna

Po zwycięskiej potyczce pod Woskrzenicami Walenty Lewandowski, zwiększywszy oddział do 120 ludzi i przerzuciwszy się w okolice Międzyrzecza, dowiedział się…