Ciółkowo – 22 I 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Jeden z rosyjskich oddziałów wysłanych przez Włodzimierza Semekę z Płocka, dowodzony przez pułkownika Konstantego Kozlaninowa, wychwytawszy kilkunastu uzbrojonych studentów pło­ckich tułających się w pobliskim lesie, natknął się przy wsi Dąbrusku na oddział Warszawiaków, dążących z Aleksandrem Rogalińskim pod Płock.

Rogaliński, będąc w niedogodnej pozycji, cofnął się na odległość strzału, aż do wsi Ciołkowa, gdzie się zatrzymał i uszykował do obrony. Rosjanie sądząc, że się poddaje, ruszyli do ataku. Wtem Rogaliński wystrzałem z fuzji, którym zabił Kozlaninowa, dał hasło. Oddział rzucił się naprzód, a Rosjanie zmieszani tym nagłym napadem, poddali tyły i rozproszyli się ścigani i rąbami kosami. Dowódca Kozlaninow zginął, a z nim 18 żołnierzy nie licząc rannych. Rozbitków wojska doprowadził porucznik Pomarancew do kolumny Stefanowskiego, znajdującej się o kilka wiorst od Bielska. Powstańcy zdobyli 40 karabinów. Rannych było po stronie oddziałku tylko trzech, między nimi sam dowódca.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 I 1863
Lokalizacja: Ciołkowo
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Aleksander Rogaliński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Konstanty Kozlaninow
  • Pomarancew

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział piechoty

Mapa bitew

Zobacz także

22 IV 1863
Stefanów

Wchodząc do Stefanowa w lasach wsi Skłoby spotkał się Dionizy Czachowski, którego siły wynosiły 180 strzelców, 200 kosynierów i 46…

7 X 1863
Dzierże

Rosyjski porucznik Klokaczew z 70 szeregowcami pułku semenowskiego i 17 kozakami zaatakował powstańców nad brzegiem Niemna naprzeciw Rotnicy. Po krótkiej…

5 IV 1863
Szklary

Po upadku dyktatury Mariana Langiewicza, generał Ignacy Kruszewski począł organizować nowe oddziały powstańcze w Krakowie. Pierwszą taką partię w sile…