Ciepliny – 10 II 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Organizując się w dalszym ciągu pod Cieplinami, dnia 10 lutego oddział Kazimierza Mielęckiego - dowódcy wojskowego województwa mazowieckiego, liczył około 400 ludzi, przeważnie Łęczycan, Gostyniaków i Kujawiaków. Mielęcki posiadał nieco dobrej broni zabranej w Przedczu. Kilkudziesięciu jednak ochotników, dzieci prawie, było bezbronnych.

Niebawem wyruszyła przeciw Mielęckiemu kolumna rosyjskiego majora Nelidowa z Włocławka w sile dwóch kompani piechoty i 80 kozaków. Na wiadomość dostarczoną przez jazdę o zbliżaniu się Rosjan, Witold Ulatowski wysłał bezbronnych w bok z furgonami, a tymczasem już Rosjanie rozpoczęli ogień tyralierski. Początkowo Rosjanie złamali prawe skrzydło oddziału, atoli lewe, prowadzone przez samego Mielęckiego i kosynierzy, dowodzeni przez Witolda Ulatowskiego, skutecznie zaatakowały nieprzyjaciela i przeparły przez las w pole.

Rosjanie cofnęli się ku Włocławkowi, a Mielęcki z oddziałem uszczuplonym prawie do połowy, przeważnie rozsypką niedoświadczonego żołnierza, ruszył w lasy Śleszyńskie, straciwszy 18 zabitych, wśród których znajdowali się Juliusz Erlicki - instruktor piechoty, Józef Stępowski, Julian Wereszczyński - młodzieniec zasłużony w organizacji i inni. Rannych było kilkunastu, między nimi Bolesław Anc. Przy oddziale Mielęckiego pod Cieplinami znajdował się komisarz Stanisław Frankowski, Andrzej Bogusz i Zygmunt Waryłkiewicz.

Rosjanie pod Cieplinami stracili 17 zabitych, wśród tych oficera Jankowskiego, który był Polakiem.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 10 II 1863
Lokalizacja: Ciepliny
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

3 II 1864
Kielce

Przez kilka dni nie atakowany przez Rosjan wyruszył Zygmunt Napoleon Rzewuski ku Przedborzu, wysyłając równoległą drogą pluton „kozacki" pod dowództwem…

2 II 1864
Kielce

Załoga rosyjska w Kielcach została zaalarmowana przez Rudowskiego, przy czym powstańcy pod samem miastem zabili dwóch dragonów a sześciu wzięli…

31 I 1864
Sędziszów

Pod Sędziszowem objazd pół seciny kozaków napadła na garstkę 20 konnych rotmistrza Jana Mazarakiego w czasie obiadowania. Mazaraki, straciwszy kilku…