Mieszki – 22 VIII 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Po szczęśliwej ucieczce spod Drobina, oddział Dionizego Cetkowskiego, zwiększył się znacznie i przeszedłszy między Modlinem a Zakroczymiem, zwrócił się w Przasnyskie, gdzie we wsi Nasierowie do dnia 20 sierpnia 1863 r. zatrzymał się na wypoczynek. Nazajutrz ruszył ku Mieszkom. W drodze spotkawszy oddział 60 kozaków sądził, że starczy mu czasu na rozprawienie się z nimi, zanim nadciągnie piechota rosyjska. Przypuściwszy więc natychmiast atak, rozpędził kozaków, ale ich nie ścigał, obawiając się zasadzki piechoty.

Zaledwie Cetkowski miał czas powstrzymać swoich ludzi do pościgu i doprowadzić do porządku oddział, gdy szwadron ułanów uderzył nań z boku i zmusił do cofania się. Kamienista okolica utrudniała ucieczkę. Powstrzymawszy więc cofających się, sam uderzył na jazdę rosyjską. Rozpoczął się bój zażarty. Nie była to już walka regularna dwóch oddziałów, ale pojedyncze zapasy jeźdźców powstańczych z ułanami rosyjskimi. Dwa oddziały zlały się w jedną masę, każdy żołnierz walczył na swoją rękę, nie wiedząc co się z towarzyszami dzieje. Rzeź ta trwała blisko godzinę. Powstańców poległo 20, między nimi adiutanci Filiborn i Żegrzda, ranionych było dziewięciu z okrzykiem: wiara w porządku, bez popłochu, trzymajcie się ostro! Poległ także dowódca, ugodzony kulą w piersi.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 22 VIII 1863
Lokalizacja: Mieszki
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Dionizy Cetkowski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział jazdy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Żiłtuchin

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kozaków (60 żołnierzy)

Mapa bitew

Zobacz także

7 X 1863
Borki

Esauł dońskich kozaków Ewstratow, patrolując na pograniczu powiatów kobryńskiego i prużanskiego, napotkał w lesie uroczyska Borki nieliczny oddziałek powstańczy, który…

21 V 1864
Garwolin

W okolicy Garwolina ostatni raz miało posłużyć szczęście garstce niedobitków-powstańców, a Rosjanie swoich rannych na kilku (11 ?) podwodach odstawiali…

23 I 1863
Łuków

Około godziny 2.00 w nocy powstańcy, przeważnie włościanie, w sile około 350 ludzi, dowodzeni przez księdza Stanisława Brzóskę i Gustawa…