Chojnów – 19 V 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnik siły zbrojnej powiatu warszawskiego major Władysław Kononowicz zawiadomiony, że Rosjanie po rozbiciu Władysława Grabowskiego pod Nową Wsią zatrzymali się w Górze Kalwarii i mieli prowadzić przez Piaseczno do Warszawy jeńców, pospiesznym marszem udał się do lasu węgrowskiego pod Chojnów, spodziewając się wprowadzić nieprzyjaciela w zasadzkę. Tymczasem Rosjanie posłali po posiłki do Piaseczna i około godz.16.00 po południu, dwa plutony ułanów i trzy kompanie gwardii zdążały do Góry Kalwarii.

Tym sposobem zbliżone siły nieprzyjacielskie nie dozwalały odczekać ich połączenia. Ułani jadący na kilometr przed główną kolumną piechoty zostali zaatakowani celnymi strzałami powstańców. Położono na placu boju trzech ułanów i kilka koni a czterech żołnierzy wzięto do niewoli. Zdążająca na odsiecz piechota rosyjska silnie natarła starając się otoczyć oddział. Jednakże powstańcy, gęsto odstrzeliwując się, wyszli zwycięsko z tej walki.

Po stronie powstańców sześciu poległo. Rannych było 15, między nimi oficer Alfons Parwet, który nie tylko sam od pewnej niewoli się obronił, ale jeszcze dwóch szeregowców wydarł Rosjanom z więzów. Dowódca oddziału major Kononowicz zaawansowany został na podpułkownika.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 19 V 1863
Lokalizacja: Chojnów
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Władysław Konowicz

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwa plutony ułanów
  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)

 

Łącznie ponad 600 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

2 VII 1863
Mikaszówka

Podczas gdy Konstanty Ramotowski z częścią rozbitków ruszył na południe, Feliks Kołyszko, objąwszy po Hłasce i Szukiewiczu dowództwo VI. oddziału,…

7 XI 1863
Ner

Rotmistrz Okoniewski, po odparciu kozaków pod Rózinem chciał w kilka dni później wrócić do powiatu brzesko-kujawskiego. Nad Wartą we wsi…

6 V 1863
Koło

Oddział Edmunda Taczanowskiego, znużony kilkudniowym pochodem, ścigany ze wszystkich stron przez kolumny nieprzyjacielskie, dnia 6 maja 1863 r. około godziny…