Chocimów – 21 I 1864 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W Woli Szczygiełkowej obozował oddział miechowski, będący pod dowództwem kapitana Waltera, do którego 20 stycznia 1864 r. przybył Apolinary Kurowski, udający się z polecenia Józefa Hauke Bosaka do Województwa Sandomierskiego dla lustracji tamtejszych oddziałów. Wieczorem o godzinie 22.00 o ćwierć mili od obozu powstańczego, stanęło na noc w Bodzentynie siły rosyjskie liczące cztery kompanie piechoty, 80 dragonów i 30 kozaków. Przypuszczając, że kolumna ta uderzy na Karola Kalitę de Brenzenheim „Rębajłę”, pozostał oddział powstańczy na miejscu, aby odciągnąć Rosjan od Rębajły i dopiero o 6.00 rano ruszył ku Kunowu, a za nim trop w trop Rosjanie.

Już pod Chocimowem awangarda kozacka dopędziwszy powstańców, dała ognia i cofnęła się, aby wprowadzić oddział na piechotę. Gdy manewr ten się nie udał, wystąpili dragoni. Wtedy dopiero cały oddział, zszedłszy z podwód, sformował się i w szyku bojowym dalej postępując, w samym Chocimowie dopiero na chwilę się zatrzymał i dał ognia, od którego sześciu dragonów i trzy konie na miejscu padły, a następnie w największym porządku postępował dalej ku lasom iłżeckim, ciągle się odstrzeliwując.

Gdy powstańcy dotarłszy do lasu, przygotowując się do przyjęcia walki, kawaleria rosyjska rozpoczęła odwrót, a za nią i piechota cofnęła się, kierując się ku Opatowu. Straty oddziału nie były wielkie. W zabitych był dzielny porucznik Aleksander Eustachowicz i dwóch szeregowych, prócz tego jeden ciężko i 15 lekko rannych. Straty rosyjskie wynosiły do 20 zabitych, nie licząc rannych. Ponadto stracili Rosjanie trzy zabite konie oraz sześć, które przechwycili powstańcy.

W potyczce tej odznaczyli się nadzwyczajną przytomnością i odwagą dowódca oddziału kapitan Walter, kapitan I. kompanii Stanisław Nowicki, poległy w boju porucznik Eustachowicz. Podporucznicy: Fürganetz, Domański, Józef Dobor. Sierżanci: Karol Krynicki i Leśkiewicz. Podoficerowie: Konarski, Furyer, Szwajcarski. Szeregowi: Kowalczyk, Różalski, Bober i 15-letni Adam Mazurek.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 I 1864
Lokalizacja: Chocimów
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walter
  • Stanisław Nowicki
  • Apolinary Kurowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Oddział dragonów (80 żołnierzy)
  • Oddział kozaków (30 żołnierzy)

 

Łącznie około 910 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

13 II 1864
Dubienka

Uciekłszy pod Uchaniami, w kilka dni później, to jest 13 lutego 1864, starł się Rokitnicki na czele swego szczupłego oddziałku…

25 VI 1863
Zegrze

Oddział jazdy powstańczej, dowodzony przez Józefa Sołowieja, uderzył pod Zegrzem na patrol kozacki, który zniósł, zanim przybyła na pomoc kompania…

21 VIII 1863
Pęcherzewek

Przeszedłszy Wartę, Walenty Parczewski pod Pęcherzewkiem starł się ponownie z Grottenem i Grabbem. Zmęczony dwudniową rejteradą oddział zmuszony był przyjąć…