Chełm – 2 XI 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dotarłszy do Chełma rozłożył się oddział Walerego Kozłowskiego na cmentarzu, gdy z przeciwnej strony ukazała się rosyjska jazda z kolumny pułkownika Grigorija Emanowa. Pragnąc pierwej zająć miasto, aby nie zostać wpędzonym w bagno, wysłał Kozłowski rakietników, którzy odpędzili kawalerię.

Jedna kompania zajęła chwilowo miasto, inne tymczasem, przeszedłszy przez Chełm, rozstawiły się w tyraliery w odległości 500 kroków. W tym czasie Walery Kozłowski, otrzymał od Karola Krysińskiego wiadomość o zbliżaniu się sił rosyjskich w sile 14 kompanii piechoty, dwóch szwadronów huzarów, dwóch sotni kozaków i dwóch armat. Poza tym Kozłowski otrzymał wiadomość, że Józef Rucki i Krysiński spieszą mu na pomoc.

Wobec tego wytrzymał walkę przez dwie godziny, aż otrzymał rozkaz cofnięcia się, co uskutecznił w porządku do Siedliszcza. Straty wynosiły kilku szeregowców i podporucznika jazdy, który ranny pod Ireną, na nowo przybył, aby zginąć śmiercią walecznych.

____________________________________

Rakietnicy - oddziały uzbrojone w przyrządy do miotania rac kongrewskich. 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 XI 1863
Lokalizacja: Chełm
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Kozłowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział rakietników
  • Oddział piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Grigorij Emanow

 

Zaangażowane siły:

  • 14 kompanii piechoty (około 2800 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony huzarów (około 300 żołnierzy)
  • Dwie sotnie kozaków (około 300 żołnierzy)
  • Dwie armaty

 

Łącznie ponad 3400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

13 V 1863
Kietlanka

Po zwycięstwie pod Stokiem, wzmocniony do 1200 ludzi oddziałem 300 ochotników, zorganizowanym w ostrołęckim powiecie przez Polikarpa Dąbkowskiego, przygotowywał Ignacy…

6 IX 1863
Batorz

Od zwycięskiej potyczki pod Panasówką, Rosjanie parli bezustannie na oddziały Marcina Borelowskiego („Lelewel”) i Kajetana Cieszkowskiego („Ćwiek”). Siły Rosjan otaczające…