Chełm – 2 XI 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Dotarłszy do Chełma rozłożył się oddział Walerego Kozłowskiego na cmentarzu, gdy z przeciwnej strony ukazała się rosyjska jazda z kolumny pułkownika Grigorija Emanowa. Pragnąc pierwej zająć miasto, aby nie zostać wpędzonym w bagno, wysłał Kozłowski rakietników, którzy odpędzili kawalerię.

Jedna kompania zajęła chwilowo miasto, inne tymczasem, przeszedłszy przez Chełm, rozstawiły się w tyraliery w odległości 500 kroków. W tym czasie Walery Kozłowski, otrzymał od Karola Krysińskiego wiadomość o zbliżaniu się sił rosyjskich w sile 14 kompanii piechoty, dwóch szwadronów huzarów, dwóch sotni kozaków i dwóch armat. Poza tym Kozłowski otrzymał wiadomość, że Józef Rucki i Krysiński spieszą mu na pomoc.

Wobec tego wytrzymał walkę przez dwie godziny, aż otrzymał rozkaz cofnięcia się, co uskutecznił w porządku do Siedliszcza. Straty wynosiły kilku szeregowców i podporucznika jazdy, który ranny pod Ireną, na nowo przybył, aby zginąć śmiercią walecznych.

____________________________________

Rakietnicy - oddziały uzbrojone w przyrządy do miotania rac kongrewskich. 

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 XI 1863
Lokalizacja: Chełm
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Walery Kozłowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział rakietników
  • Oddział piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Grigorij Emanow

 

Zaangażowane siły:

  • 14 kompanii piechoty (około 2800 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony huzarów (około 300 żołnierzy)
  • Dwie sotnie kozaków (około 300 żołnierzy)
  • Dwie armaty

 

Łącznie ponad 3400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

22 IV 1863
Gielniów

Pobita pod Stefanowem piechota rosyjska uciekła w kierunku Opoczna. Bogdan Bończa, który z nowo utworzonym oddziałem jazdy znajdował się o…

13 X 1863
Tarnowska Wola

Rosyjski podporucznik Isajew 13 października 1863 r. w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego otrzymał wiadomość, że konny oddział przeszło 100 powstańców, ścigany…

16 II 1863
Nieporęt

Oddział Józefa Jankowskiego, formujący się w lasach nieporęckich, liczący kilkudziesięciu ludzi, został napadnięty przez 100 kozaków, których doprowadził do powstańców…