Bzin – 2 II 1863 – (woj. sandomierskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Odparłszy dragonów Krasińskiego pod Błotem, opuścił Suchedniów Dionizy Czachowski ze swoim oddziałem liczącym 300 ludzi. Suchedniów następnego dnia to jest rano 2 lutego 1863, zajęła kielecka kolumna rosyjskiego majora Bentkowskiego w sile trzech kompanii pułku smoleńskiego i pół seciny kozaków. Drugi oddział Aleksandra Dawidowicza, w równej sile ruszył w tym samym czasie ze Suchedniowa do Bodzentyna. Bentkowski pozostawszy w mieście, wysłał naprzód znowu dragonów Krasińskiego do kolumny generała Marka.

Pod Bzinem dragoni wpadli w zasadzkę urządzoną przez Czachowskiego. Zaczajony w wąwozie, gdy czwarty szwadron kapitana Czuti, dowodzony przez Romana Bocheńskiego, który przeszedł później do powstania, zbliżył się do stanowisk powstańczych. Czachowski przyjął go ogniem. Drugi szwadron zsiadłszy z koni, rzucił się Czutiemu na pomoc, przez co wywiązała się walka leśna, przechodząca kilkakrotnie w starcia ręczne. Na odgłos strzałów ruszył Bentkowski dragonom na pomoc. Czachowski rozbiwszy dragonów i wpakowawszy ich w bagna, nie czekając nadejścia piechoty cofnął się do Parszowa.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 2 II 1863
Lokalizacja: Bzin
Województwo: sandomierskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Dionizy Czachowski

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy (300 powstańców)

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Bentkowski
  • Czuti
  • Roman Bocheński

 

Zaangażowane siły:

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Dwa szwadrony dragonów (około 300 żołnierzy)
  • Pół seciny kozaków (około 75 żołnierzy)

 

Łącznie około 975 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

1 VII 1863
Bodzinki

Oddziałek powstańców, rzekomo 50 osób liczący, miał spalić wieś Gromice (?) za karę, iż chłopi tej miejscowości pojmali powstańca Żołnierkiewicza.…

22 V 1863
Minkowce

W lasach między Onyszkowcami (?) i Pieńkami formował się oddział zasławski pod dowództwem Józefa Machczyńskiego, dymisjonowanego rotmistrza kawalerii rosyjskiej. Okrążając…

30 I 1864
Wola Gródecka

Maszerujący z Tomaszowa do Łaszczowa Rosjanie, napadnięci znienacka pod Wolą Gródecką i rozbici przez oddziałek powstańczy, zostali zmuszeni do ucieczki.…