Brzozowie – 28 VII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rzuciwszy się z niedobitkami oddziału na południe, przez Domaniewo i Lubianków przybył Edmund Callier 27 lipca 1863 r. rano do Trzcianki, skąd wysłał Emeryka Syrewicza do przeznaczonego mu powiatu, a sam na noc ruszył do Brzozowia. Tam o godz. 4.00 rano pikiety zawiadomiły o zbliżaniu się nieprzyjaciela. Rozkazał więc wyruszyć podjazdowi i sam za nim pospieszył. Kawaleria rosyjska, prażona strzałami powstańczymi, zaczęła cofać się na wzgórek, ścigana przez Calliera. Jednak okrążywszy wzgórek, spostrzegł dwie rosyjskie kompanie piechoty w szyku bojowym, wobec czego nakazał odwrót, który odbył się w porządku. Kozacy powstrzymywani strzałami oddziału, nie daleko za nim pędzili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 VII 1863
Lokalizacja: Brzozowie
Województwo: mazowieckie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edmund Callier

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział powstańczy
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział jazdy

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

21 IX 1863
Ujny

Kolumna rosyjskiego majora Czutiego, składająca się z kompanii piechoty i szwadronu dragonów, spotkała pod Ujnami konny oddział Bohusza, który zmusiła…

16 IV 1863
Borowe Młyny

Oddział pułkownika Marcina Borelowskiego („Lelewel”), liczący 300 ludzi dobrze uzbrojonych, znajdując się w lasach między Borowcem a Majdanem Sopockim, napadnięty…

31 V 1863
Rudniki

Połączone oddziały Feliksa Wisłoucha, Sędka i Lubicza, którymi dowodził Łada, w sile 500 ludzi stoczyły pomyślną potyczkę między Rudnikami a…