Brzeźnice – 7 IX 1863 – (woj. augustowskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Stojąc obozem pod Tabądziem-Kałęczynem, ze swoimi szwadronami Kwapiszewskiego i Zdziechowskiego, to jest z oddziałami Górskiego, Kwapiszewskiego, Nadmiller został zawiadomiony, że do odległej o dwie wiorsty od obozu Brzeźnicy przybyło 36 kozaków po siano. Natychmiast wysłano z oddziału Kwapiszewskiego 20 ludzi pieszo i 15 konno pod dowództwem wachmistrza Józefa Szajby.

Patrol ten, zaskoczywszy kozaków, czterech z nich położył na miejscu, a trzech zranił. Reszta umknęła przez Slednie do pobliskiego Zambrowa. Gdy Szajba wracał do obozu pod lasem, już poczęli nadbiegać kozacy i objeszczycy, spieszący rozbitym na pomoc z Zambrowa, a wtedy Kwapiszewski z resztą swego szwadronu pobiegł z pomocą Szajbie.

Nadmiller w tym czasie z II szwadronem obszedł wieś i zaszedł kozakom z tyłu. Po kilkakrotnych szarżach powstańcy odstrzeliwując się, w porządku dokonywali odwrotu, mając ośmiu ludzi ranionych i cztery konie. Straty po stronie przeciwnej były znaczniejsze. W tym starciu odznaczyli się podoficerowie Stefan Wasilewski, Paszkiewicz i Szczuka oraz wachmistrz Józef Władyczański.

____________________________________

Objeszczyk - żołnierz rosyjskiej straży granicznej

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 7 IX 1863
Lokalizacja: Brzeźnice
Województwo: augustowskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo powstańców

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Juliusz Nadmiller
  • Kwapiszewski

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddziały jazdy
  • Oddziały piechoty
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział kozaków (36 żołnierzy)
  • Oddział objeszczyków

Mapa bitew

Zobacz także

28 I 1863
Słomino

Po nieudanym napadzie na Płock, planował Zygmunt Padlewski ponowne uderzenie na miasto. Jednak partie, które brały udział w pierwszym napadzie,…

4 IV 1863
Świeczki

W majątku obywatela Rajmunda Kurowskiego w Świeczkach organizował się oddziałek powstańczy pod dowództwem Świętołdysza (Szukszty). Przeciw tej garstce, liczącej kilkunastu…

14 VI 1863
Zawełtyszki

Otrzymawszy polecenie tworzenia oddziału kawalerii w Augustowskiem major Kazimierz Dahlen stoczył w 40 koni potyczkę pod Zawełtyszkami.