Borzymin – 21 IV 1863 – (woj. płockie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rozpuściwszy swój oddział udał się Zygmunt Padlewski do Warszawy, aby otrzymać misję w Województwie Lubelskim. Rząd jednak odmówił mu i nakazał niezwłoczny powrót w Województwo Płockie. Dotknięty przyjęciem w Warszawie, Padlewski wrócił w Województwo Płockie, rozwijając teraz ogromną czynność. Jego planem było utworzenie, o ile możności jak najszybciej, jak najwięcej oddziałów, opanowanie drogi żelaznej, łączącej Petersburg z Warszawą, a tym samym przecięcie komunikacji armii rosyjskiej w Królestwie Polskim z głównym jej sztabem i szpichlerzem. Następnym zadaniem przez wywołanie ogólnego ruchu było wpędzenie załóg rosyjskich do Modlina zwłaszcza, że Rosjanie w danej chwili mieli w Województwie Płockim nie wiele nad 5000 żołnierza.

Zawiązkiem nowej organizacji powstania miał być oddział za staraniem Eustachego Grabowskiego, komisarza cywilnego Województwa Płockiego w utworzony w Prusach Królewskich. Na spotkanie owej partii dowodzonej przez Henryka Szermentowskiego, byłego kapitana wojsk rosyjskich, wyruszył Padlewski dnia 16 kwietnia 1863 r. z Podosia - własności swego adiutanta Strzegockiego, aby dnia 21 kwietnia o godz. 23.00 wieczorem spotkać się z Henrykiem Szermentowskim w Małych Radzikach. Nim jednak Padlewski zdążył dotrzeć do Radzik, tegoż dnia w południe wpadł pod Borzyminem w zasadzkę naczelnika żandarmerii Iwana Drozdowa. Schwytany, został odstawiony został do Płocka, gdzie go rozstrzelano 15 maja. Razem z Padlewskim schwytano i zesłano później na Sybir towarzyszących mu Konstantego Sicińskiego, byłego kapitana wojsk rosyjskich, Jana Sokołowskiego, właściciela dóbr z Lipnowskiego, Jana Jodłowskiego, byłego ucznia Uniwersytetu Warszawskiego oraz Ignacego Kuczborskiego - syna rejenta z Warszawy. Plany Padlewskiego rozpoczęli wprowadzać w czyn Ignacy Mystkowski i Tomasz Kolbe.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 21 IV 1863
Lokalizacja: Borzymin
Województwo: płockie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Zygmunt Padlewski

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Iwan Drozdow

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział wojsk rosyjskich

 

Mapa bitew

Zobacz także

10 II 1863
Złoczew

W Województwie Kaliskim organizacja oddziałów powstańczych szła opornie. Ekspedycie rosyjskie rozpraszały zbierające się i niezorganizowane gromadki. Przykładowo rosyjski dowódca Brunner,…

9 XI 1863
Żywawoda

Dowódca Jaskołd na czele drobnego oddziałku podsunąwszy się pod Suwałki, otoczony pod Żywą Wodą przez Rosjan, po długiej obronie, gdy…

24 VII 1863
Kania Wola

Celem lustracji oddziałów operujących w danej chwili w obwodach radzyńskim, łukowskim i lubelskim, wezwał je pułkownik Michał Heydenreich ("Kruk") do…