Brzozowie – 28 VII 1863 – (woj. mazowieckie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Rzuciwszy się z niedobitkami oddziału na południe, przez Domaniewo i Lubianków przybył Edmund Callier d. 27 sierpnia rano do Trzcianki, skąd wysłał Emeryka Syrewicza do przeznaczonego mu powiatu, a sam na noc ruszył do Brzozowia. Tam o godz. 4.00 rano pikiety zawiadomiły o zbliżaniu się nieprzyjaciela. Rozkazał więc wyruszyć podjazdowi i sam za nim pospieszył. Kawaleria rosyjska, prażona strzałami powstańczymi, zaczęła cofać się na wzgórek, ścigana przez Calliera. Atoli okrążywszy wzgórek, spostrzegł dwie rosyjskie kompanie piechoty w szyku bojowym, wobec czego nakazał odwrót, który odbył się w porządku. Kozacy powstrzymywani strzałami oddziału, nie daleko za nim pędzili.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 VII 1863
Lokalizacja: Brzozowie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi
Imperium Rosyjskie

Zobacz także

22 III 1863
Kuźnica Masłowska

Z Radomska ruszył oddziałek Cieszkowskiego ku Małuszynowi, a 21 marca, zawiadomiony o zbliżaniu się znacznych sił rosyjskich , cofnął się…

21 III 1863
Igołomia

Brygadier Józef Śmiechowski, mając Józefa Miniewskiego jako szefa sztabu, objąwszy dowództwo reszty armii Mariana Langiewicza, zdziesiątkowanej przez dezercję po oddaleniu…

20 III 1863
Potok

Pułkownik Dionizy Czachowski, wyszedłszy z pod Grochowisk na czele 300 ludzi, spotkał Rosjan pod Potokiem i odparłszy, tym sposobem utorował…