Borowiec – 31 V 1863 – (woj. kaliskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Niedaleko Lipicy, Edmund Callier rozdzielił swoje siły i zostawił pułkownika Słupskiego wraz z dowódcą III. oddziału Stanisławem Szumlańskim przy furgonach, sam zaś z resztą oddziału nocował w Konarach. Nad ranem 31 maja 1863 r. od wsi Grodziec ukazał się oddział rosyjski, składający się z pięciu kompanii piechoty i szwadronu kawalerii i od razu uderzył na oddział Słupskiego, odcinając go od Calliera. Wobec cofnięcia się Słupskiego wraz z taborem do Cieświcy, Callier kontrmarszem udał się przez Holendry ku Borowcowi. Wojsko po 36-godzinnych ciągłych marszach było znużone i potrzebowało odpoczynku. Obrawszy przeto bezpieczną pozycję między kilku wzgórzami, ciągnącymi się łańcuchem, wysłał dowódca podjazd po żywność.

Zanim ten jeszcze powrócił, od Borowca wysunął się nowy oddział rosyjski złożony z czterech kompanii piechoty, szwadronu kawalerii i dwóch dział. Pragnąc wyzyskać pozycję, Callier, nie czekając napadu, natychmiast sam wykonał atak, lecz w chwili najbardziej stanowczej kosynierzy nie dotrzymali placu i oddział poszedł w rozsypkę. Przy Callierze pozostało tylko przeszło 100 ludzi.  Skrzyńskiemu udało się wycofać z kawalerią. Uchodząc ku Grodźcowi dowiedział się Callier, że siły rosyjskie zdążające z Częstochowy, Piotrkowa, Kutna, Kłodawy, Łęczycy, Konina i Kalisza, w ilości dwóch kompanii piechoty, sześciu szwadronów jazdy, kilku secin kozaków oraz ośmiu dział otoczyły go ze wszystkich stron. Zakopawszy zatem broń rozpuścił oddział, naznaczając punkt zborny. W potyczce pod Borowcem Callier, ze 600 ludzi, których miał jeszcze 28 maja, tylko 200 prowadził do walki, gdyż oddział Słupskiego wraz z całym taborem oddzielił się poprzednio.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 31 V 1863
Lokalizacja: Borowiec
Województwo: kaliskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Edmund Callier

 

Zaangażowane siły:

  • Oddział kosynierów
  • Oddziały powstańcze

 

Łącznie około 200 powstańców 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:

  • Cztery kompanie piechoty (około 800 żołnierzy)
  • Szwadron kawalerii (około 150 żołnierzy)
  • Dwa działa

 

Łącznie ponad 950 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

22 VII 1863
Dobrzelin

Ze Złakowa Kościelnego ruszył Edmund Callier do Dobrzelina na spotkanie jazdy Emeryka Syrewicza. Zaraz po połączeniu się ze Syrewiczem nadeszła…

24 VII 1863
Sobota

Wysłany przez Edmunda Calliera mały podjazd kawalerii zaalarmował przybyłe do Soboty wojska rosyjskie. Po czym przedzierając się przez rozsiane po…

26 IV 1863
Krzelmy

Na prowadzących amunicję z Przasnysza do Ostrołęki 30 kozaków napadła żandarmeria powiatu pod Krzelmami (?). W ataku poległ rosyjski oficer…