Borki – 26 II 1863 – (woj. nowogródzkie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Osłabiony przez odłączenie się Rylskiego i Sągina, poszedł Roman Rogiński ku Pińskowi w sile 85 ludzi. Dwa dni stał oddział o 10 wiorst od Pińska, ale z powodu braku organizacji w mieście i braku poparcia ze strony obywatelstwa nie odważył się zaatakować miasta, którego rosyjska załoga składała się z kompanii piechoty, seciny kozaków oraz kompanii inwalidów. W czasie postoju pod Pińskiem zabrał Rogiński z poczty idącej z Pińska do Kobrynia 4300 rubli. Ostatecznie opuścił Rogiński stanowisko pod miastem i rzucając się to w tę to w ową stronę, stanął na noc we futorze Borkach. Tutaj nocą zaatakowany został przez Rosjan.

Siły nieprzyjacielskie siedmiokrotnie przewyższały garstkę Rogińskiego, były trzy kompanie rewelskiego pułku i secina kozaków. Pierwsza rosyjska kompania, która uderzyła na powstańców, została zdziesiątkowana celnymi strzałami, ale i szeregi powstańców przerzedziły się. Nie mogąc myśleć o skutecznym oporze przewadze liczebnej, Rogiński sformowawszy oddział w klin, począł się cofać. Kozaków chcących otoczyć uchodzących, odpędzono celnym ogniem. Podczas gdy piechota rzuciła się do rabowania obozu składającego się z 18 wozów, reszta oddziału miała czas rozproszyć się w lesie i ratować się w pojedynkę. Przez błota pińskie, torując sobie bronią drogę wśród wrogiego chłopstwa, dotarł Rogiński do Turowa, gdzie dnia 3 marca 1863 r. przez chłopów został pojmany wraz z adiutantem Juraszkiewiczem. Obaj powstańcy zostali wydani w ręce ścigających ich rosyjskiego kapitana Albertowa.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 26 II 1863
Lokalizacja: Borki
Województwo: nowogródzkie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Roman Rogiński

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (85 powstańców)

 

 

Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Brak danych

 

Zaangażowane siły:  

  • Trzy kompanie piechoty (około 600 żołnierzy)
  • Secina kozaków (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 750 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

28 VII 1863
Korytnice

Dnia 27 lipca 1863 r., 193 ludzi pod dowództwem Leszka Wiśniowskiego przeszło pod wsią Łuczyce kordon austriacki, udając się ku…

26 VIII 1863
Krasnopol

Parci wciąż przez kolumnę rosyjskiego dowódcy Dena, ruszyli Wincenty Reklewski i Kazimierz Dahlen przez Urdomin na południe, ku Pelelom, gdzie…

7 IV 1863
Cytowiany

Naczelnik Wojenny Powiatu Rosieńskiego, Zygmunt Cytowicz, zgromadził pod Cytowianami oddział około 250 ludzi. Rosjanie, zawiadomieni o organizującym się oddziale, wyruszyli…