Boby – 28 IV 1863 – (woj. lubelskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

W okolicach Bychawy sformował Jan Czerwiński oddział z którym dnia 28 kwietnia 1863 r.  stanął w Bobach. Przeciw powstańcom, z których 200 tylko miało jaką taką broń a 400 na jakąkolwiek broń dopiero czekało, wyruszył z Kurowa z dwoma kompaniami i nieco kozaków rosyjski pułkownik Kwieciński i dopadł go w Bobach. Atak piechoty przyjęli polscy strzelcy żywym ogniem, a wtedy na cofających się rzucił się z kosynierami kapitan Kisielnicki. Jednak bezbronna rezerwa, po większej części z włościan okolicznych składająca się, widząc padającego rannego Kisielnickiego, w popłochu rzuciła się do ucieczki i wprowadziła zamieszanie w resztę oddziału.

Nie pomógł już ponowny atak chłopskich kosynierów, prowadzonych już teraz przez kapitana Podgórskiego, ani ogień trzech plutonów strzelców, kierowanych przez Czerwińskiego i jego adiutanta Czesława Łapińskiego, który poległ. Rosjanie zmusili oddział do odwrotu. Nie licząc rannych, z których tylko czterem udało się oddziałowi zabrać ze sobą, 29 poległo powstańców, pochowanych na cmentarzu w Bobach. Straty Rosjan wynosiły 14 zabitych i 39 rannych. Prócz wymienionych oficerów odznaczył się tutaj kosynier Przegaliński, który sam kosą trzech Rosjan zabił.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 28 IV 1863
Lokalizacja: Boby
Województwo: lubelskie
Terytorium: Królestwo Polskie
Wynik: Zwycięstwo Imperium Rosyjskiego

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy:

  • Jan Czerwiński
  • Czesław Łapiński
  • Kisielnicki
  • Przegaliński

 

Zaangażowane siły: 

  • Oddział powstańczy (600 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy:

  • Kwieciński

 

Zaangażowane siły: 

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Oddział kozaków 

 

Łącznie ponad 400 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

2 V 1863
Hornów

Druga część bielskiej organizacji zbierała się w lasach dziatkowickich pod dowództwem Latkowskiego. Przeciw temu oddziałkowi rosyjski generał-major Beklemiszew, wysłał dowódcę…

18 VIII 1863
Oborzyska

Dnia 18 sierpnia 1863 r., o godz. 1.00 w nocy popsuwszy most na rzece, oddział powiatu prasnyskiego, dowodzony przez Wiktora…

1 VI 1863
Płowki

Wskutek polecenia Naczelnika Wojskowego Województwa Mazowieckiego, pułkownik Wincenty Raczkowski, który wraz z pułkownikiem Edmundem Callierem sformował nowe oddziały, przybył do…