Bielaniszki – 12 IV 1863 – (woj. kowieńskie)

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
Autor: Stanisław Zieliński

Naczelnikiem Wojskowym Powiatu Szawelskiego został mianowany były oficer kaukaski Jan Staniewicz ("Pisarski"), który z dwoma braćmi brał udział w Powstaniu Wielkopolskim 1848 r. W oznaczonym terminie zebrało się przy Staniewiczu, w Bielaniszkach przy folwarku Warzyńskiego, 98 ochotników, między nimi brat dowódcy Paweł Staniewicz. Zaopatrzywszy większą część oddziałku w konie, rozesłał Staniewicz w powiat na rekwirowanie ochotników i zabieranie kas. Na wiadomość o zbieraniu się powstańców w Bielaniszkach wystąpił z Szawel rosyjski major Świrski z dwoma kompaniami narwskiego pułku, szwadronem dragonów i ruszył 11 kwietnia 1863 r. ku Tryszkom.

Staniewicz wystąpił o półtorej wiorsty od Bielaniszek z pozostałymi przy nim ludźmi i rozstawił ich nad drogą, którą Rosjanie musieli przechodzić. Dubeltówki nabite grankulkami, które rozsypując się, wyrządzały wielką szkodę w szeregach Rosjan, którzy spodziewając się, iż zostaną powstańców nieprzygotowanych, postępowali w zwartych kolumnach. Rosyjscy dragoni, idący na przedzie, najwięcej ucierpieli, do piechoty rosyjskiej, powstańcy zaś zaledwie kilka razy dali ognia i musieli ustąpić pod jej naporem, unosząc ze sobą kilku rannych, a zostawiwszy na placu dwóch zabitych. Rosjanie po odstąpieniu powstańców zajęli folwark Bielaniszki, który puścili z dymem wraz ze swoimi zabitymi, powrzucawszy ich w płomień, aby nie okazać ilości straty, a konie oddziału pozostałe we folwarku zabrali.

____________________________________

Wiorsta - dawna rosyjska jednostka drogowych miar długości (zwykle drogi). Około 1,0668 km.

Podziel się w social media!

Metryka bitwy

Data: 12 IV 1863
Lokalizacja: Bielaniszki
Województwo: kowieńskie
Terytorium: Ziemie zabrane
Wynik: Nierozstrzygnięta

Strony konfliktu

Powstańcy Styczniowi

Dowódcy: 

  • Jan Staniewicz

 

Zaangażowane siły:  

  • Oddział powstańczy (98 powstańców)
Imperium Rosyjskie

Dowódcy: 

  • Świrski

 

Zaangażowane siły:  

  • Dwie kompanie piechoty (około 400 żołnierzy)
  • Szwadron dragonów (około 150 żołnierzy)

 

Łącznie około 550 żołnierzy 

Mapa bitew

Zobacz także

26 VI 1863
Postawy

Odcięty pod Łubką z 30 ludźmi Leon Ostoja, został rozbity niedaleko Postaw. Trzech powstańców poległo. Ośmiu dostało się do niewoli,…

27 VIII 1863
Szyrwinty

Między Szyrwintami a Gedrojciami starli się powstańcy z nieprzyjacielem.

23 VI 1863
Woronie

W lesie bielińskim, Romulad Traugutt objął znowu dowództwo nad pozostałymi po przegranej pod Horkami ochotnikami. Tutaj połączył się z nim…