Wystawa „Twarze Powstania”

Romuald Traugutt, Marian Langiewicz, Anna Pustowójtówna oraz inne postaci związane z Powstaniem Styczniowym są bohaterami najnowszej wystawy Muzeum Historii Polski.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
30.04-30.08.2023
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Organizator: Muzeum Historii Polski

Sylwetki bohaterów Powstania stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w narodowy zryw.

- Tworząc tę wystawę chcieliśmy, żeby Polacy pamiętali nie tylko Traugutta, ale by w świadomości narodowej utrwaliło się jeszcze kilka twarzy. To nie tylko bohaterowie Polski: powstańcy 1863 roku mieli przekonanie, że odrodzona Rzeczpospolita, musi uznać nie tylko szczególny status Litwy, ale i Rusi, czyli dzisiejszej Ukrainy i Białorusi – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Od Anny Pustowójtówny rozpoczyna się moduł poświęcony roli kobiet, które – poza opieką nad rannymi czy zaopatrzeniem oddziałów – nie tylko służyły jako kurierki, lecz walczyły z bronią w ręku. Nie brakuje też sylwetek przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Sierakowskiego i Kalinowskiego. Kolejnymi bohaterami wystawy są: Filip Sanbra-Kahane – przedstawiciel zaangażowanych w powstanie Polaków pochodzenia żydowskiego, ks. Stanisław Brzóska – reprezentant duchowieństwa oraz François Rochebrune – cudzoziemski ochotnik.

- Nie skupiamy się tym razem na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach powstania, lecz pokazujemy ludzi, bez których zryw nigdy by nie zaistniał – stwierdza kurator wystawy Wojciech Kalwat.

Ekspozycję uzupełniają repliki strojów z epoki oraz kioski multimedialne z powstańczą ikonografią.

Wystawa MHP „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Zobacz także

21.04.2024 r., godz. 13:00
Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP i św. Michała Archanioła w Kurowie, ul. Lubelska 6

Na koncert złożą się pieśni powstańcze Włodzimierza Wolskiego zebrane w śpiewniku z 1863 r. Wykonają je Chór Gminy Kurów i…

12.05.2024 r.
Park Miejski w Proszowicach

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rekonstrukcji historycznej, połączonej z działaniami edukacyjno-animacyjnymi upamiętniającymi Powstanie Styczniowe. W programie wydarzenia: strefa widowiskowa…

5.04, 19.04
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Kazimierza Wyki w Krzeszowicach, ul Szkolna 6

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenia realizowane w ramach projektu Śladami powstania Styczniowego na ziemi krzeszowickiej. 5.04.2024 r. godz. 8:00 Pierwszy…