Wystawa „Twarze Powstania”

Romuald Traugutt, Marian Langiewicz, Anna Pustowójtówna oraz inne postaci związane z Powstaniem Styczniowym są bohaterami najnowszej wystawy Muzeum Historii Polski.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
30.04-30.08.2023
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Organizator: Muzeum Historii Polski

Sylwetki bohaterów Powstania stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w narodowy zryw.

- Tworząc tę wystawę chcieliśmy, żeby Polacy pamiętali nie tylko Traugutta, ale by w świadomości narodowej utrwaliło się jeszcze kilka twarzy. To nie tylko bohaterowie Polski: powstańcy 1863 roku mieli przekonanie, że odrodzona Rzeczpospolita, musi uznać nie tylko szczególny status Litwy, ale i Rusi, czyli dzisiejszej Ukrainy i Białorusi – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Od Anny Pustowójtówny rozpoczyna się moduł poświęcony roli kobiet, które – poza opieką nad rannymi czy zaopatrzeniem oddziałów – nie tylko służyły jako kurierki, lecz walczyły z bronią w ręku. Nie brakuje też sylwetek przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Sierakowskiego i Kalinowskiego. Kolejnymi bohaterami wystawy są: Filip Sanbra-Kahane – przedstawiciel zaangażowanych w powstanie Polaków pochodzenia żydowskiego, ks. Stanisław Brzóska – reprezentant duchowieństwa oraz François Rochebrune – cudzoziemski ochotnik.

- Nie skupiamy się tym razem na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach powstania, lecz pokazujemy ludzi, bez których zryw nigdy by nie zaistniał – stwierdza kurator wystawy Wojciech Kalwat.

Ekspozycję uzupełniają repliki strojów z epoki oraz kioski multimedialne z powstańczą ikonografią.

Wystawa MHP „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Zobacz także

15.06 – 15.09.2024
Lipowa 1, 28-100 Busko-Zdrój

Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama…

16.06.2024
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

W ramach projektu zorganizowana zostanie konferencja naukowa pod nazwą "Honor i Pamięć", podczas, której  wygłoszone zostaną referaty na temat Powstania…

15.06.2024
Teren za Świetlicą w Golczowicach

15.06.2024 r. w Golczowicach w ramach zadania pn. „Równość – Wolność – Niepodległość” zostanie zorganizowana o godz. 16.30 rekonstrukcja obozu…