Wystawa „Twarze Powstania”

Romuald Traugutt, Marian Langiewicz, Anna Pustowójtówna oraz inne postaci związane z Powstaniem Styczniowym są bohaterami najnowszej wystawy Muzeum Historii Polski.

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
30.04-30.08.2023
Muzeum Zamkowe w Sandomierzu
Organizator: Muzeum Historii Polski

Sylwetki bohaterów Powstania stanowią punkt wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w narodowy zryw.

- Tworząc tę wystawę chcieliśmy, żeby Polacy pamiętali nie tylko Traugutta, ale by w świadomości narodowej utrwaliło się jeszcze kilka twarzy. To nie tylko bohaterowie Polski: powstańcy 1863 roku mieli przekonanie, że odrodzona Rzeczpospolita, musi uznać nie tylko szczególny status Litwy, ale i Rusi, czyli dzisiejszej Ukrainy i Białorusi – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Od Anny Pustowójtówny rozpoczyna się moduł poświęcony roli kobiet, które – poza opieką nad rannymi czy zaopatrzeniem oddziałów – nie tylko służyły jako kurierki, lecz walczyły z bronią w ręku. Nie brakuje też sylwetek przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Sierakowskiego i Kalinowskiego. Kolejnymi bohaterami wystawy są: Filip Sanbra-Kahane – przedstawiciel zaangażowanych w powstanie Polaków pochodzenia żydowskiego, ks. Stanisław Brzóska – reprezentant duchowieństwa oraz François Rochebrune – cudzoziemski ochotnik.

- Nie skupiamy się tym razem na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach powstania, lecz pokazujemy ludzi, bez których zryw nigdy by nie zaistniał – stwierdza kurator wystawy Wojciech Kalwat.

Ekspozycję uzupełniają repliki strojów z epoki oraz kioski multimedialne z powstańczą ikonografią.

Wystawa MHP „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Zobacz także

5.06-18.08.2023
Rynek w Miechowie

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się na temat wydarzeń z okresu powstania, poznać sposób walki ówczesnych oddziałów powstańczych, poczuć klimat obozu…

18.06.2023
ul. Jaszowskiego, Małogoszcz

Chcąc uwidocznić znaczenie bitwy pod Małogoszczem z 24 lutego 1863 roku, Dom Kultury w Małogoszczu wspólnie z partnerami wydarzenia zaprasza…

6.06.2023
Centrum Kultury Gminy Kutno, Leszczynek 49a

Aby spojrzeć na historię innowacyjnie, 6 czerwca 2023 r. w Centrum Kultury Gminy Kutno w Leszczynku, odbędą się warsztaty tworzenia…