Wystawa „Twarze Powstania Styczniowego”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie < 1 minutę
od 3.02.2023
Warszawa, galeria "Okno na kulturę", ul. Krakowskie Przedmieście 17
Organizator: Muzeum Historii Polski

Romuald Traugutt, Marian Langiewicz, Anna Pustowójtówna oraz inne postaci związane z Powstaniem Styczniowym są bohaterami najnowszej wystawy Muzeum Historii Polski.

Sylwetki bohaterów Powstania stanowią punkty wyjścia do opowieści o zaangażowaniu poszczególnych grup społecznych w narodowy zryw. Od Anny Pustowójtówny rozpoczyna się moduł poświęcony roli kobiet, które – poza opieką nad rannymi czy zaopatrzeniem oddziałów – nie tylko służyły jako kurierki, lecz walczyły z bronią w ręku. Nie zabraknie też sylwetek przywódców insurekcji: Traugutta, Langiewicza, Zygmunta Sierakowskiego i Konstantego Kalinowskiego. Filip Sanbra-Kahane – przedstawiciel zaangażowanych w powstanie Polaków pochodzenia żydowskiego, ks. Stanisław Brzóska – reprezentuje duchowieństwo, a François Rochebrune – cudzoziemskich ochotników to kolejni bohaterowie wystawy.

Powstanie Styczniowe to takie wydarzenie narodowych dziejów, którego konkretnych bohaterów, z imienia i nazwiska, znamy zdumiewająco słabo. Czas to zmienić – mówi dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Nie skupiamy się tym razem na przyczynach, przebiegu i konsekwencjach powstania, lecz pokazujemy ludzi, bez których zryw nigdy by nie zaistniał – stwierdza Wojciech Kalwat z MHP, kurator wystawy i pełnomocnik Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. obchodów 160. rocznicy powstania. Przez „Okno na kulturę” będzie można spojrzeć z bliska na postaci Powstania Styczniowego, a także zobaczyć, jak wyglądało samo powstanie – dodaje Kalwat.

Ekspozycję uzupełnią repliki strojów z epoki oraz kioski multimedialne z powstańczą ikonografią.

Wystawa MHP „Twarze Powstania Styczniowego” została przygotowana w polskiej i angielskiej wersji językowej, można ją będzie obejrzeć od 3 lutego do 31 marca br. w galerii „Okno na Kulturę”, ul. Krakowskie Przedmieście 17 w Warszawie.

Zobacz także

14-25.10
Centrum Historii Zajezdnia

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa…

03.09.2023
Chojewo 102, 17-120 Chojewo

W kościele parafialnym w Chojewie odbędzie się koncert upamiętniający 160 rocznicę Powstania Styczniowego. Zaprezentowane zostaną autorskie utwory muzyczne Andrzeja Kołakowskiego…

25.09-09.10.2023
Plac przy Muzeum Śląskim w Katowicach, ul. Dobrowolskiego 1

  W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy…