Wystawa „Powstanie Styczniowe na Ponidziu”

Podziel się w social media!

Przeczytanie tego artykułu zajmie 2 min.
16.02-31.10.2024
Muzeum Regionalne w Pińczowie
Organizator: Muzeum Regionalne w Pińczowie, Muzeum Historii Polski, Biuro "Niepodległa"

Wystawa mówi o losach Powstania Styczniowego i o jego bohaterach, kładąc główny nacisk na historie i postaci związane z regionem Ponidzia, i jedną z najważniejszych bitew, jaka rozegrała się na polach pod Grochowiskami 18 marca 1863 r.

Ekspozycję tworzą, przygotowane przez Muzeum Historii Polski, plansze wystawiennicze na których przedstawiono podobizny i życiorysy walczących w Powstaniu Styczniowym oraz ikoniczne przedstawienia scen walki z lat 1863-1864 oraz moduły multimedialne i filmy poświęcone insurekcyjnym bohaterom i ich przeżyciom. Drugim modułem wystawy są eksponaty wypożyczone z Muzeum Historii Kielc, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie i od prywatnych kolekcjonerów: Janusza Głombińskiego, Przemysława Schab, Roberta Osińskiego, Jolanty i Marka Michniewskich,  Dariusza Greń i Henryka Gawłowskiego. To często nieznane i unikalne pamiątki po Powstaniu Styczniowym.

Wystawa opowiada o największym zrywie niepodległościowym w XIX wieku. Pod sztandarem z Orłem, Pogonią i Archaniołem, walczono w imię powstańczych haseł: Równość, Wolność, Niepodległość", a natężenie tych walk w rejonie Gór Świętokrzyskich, czy Ponidzia było wyjątkowo silne. Tu walczyli bohaterowie, którzy przeszli do narodowego mitu. Tu także pamięć o wydarzeniach z okresu Powstania Styczniowego była i jest wyjątkowo silna -  podkreśla Wojciech Kalwat, dyrektor Biura „Niepodległa” oraz współautor wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 16 lutego 2024 r. o godz. 18.00 w głównym budynku Muzeum Regionalnego przy ul. Piłsudskiego 2 a w Pińczowie.

 

Wystawa  jest okazją do przypomnienia dramatycznych wydarzeń i ich uczestników, którzy walczyli o wolną Polskę. Spośród tysięcy bohaterów wybrano kilka postaci „Twarzy Powstania Styczniowego”. Przedstawiono przywódców insurekcji, dowódców partyzanckich oddziałów i zwykłych żołnierzy. Walczyli oni pomimo braku broni, wyposażenia, odpoczynku, a czasem jedzenia - nie poddawali się, trwali do samego końca.

Takie postaci jak Marian Langiewicz, Henryka Pustowójtówna, Dionizy Czachowski, Zygmunt Sierakowski czy ks. Stanisław Brzóska to bohaterowie, który zapisali się na kartach Polskiej historii. W II Rzeczpospolitej powstańcy zyskali status weteranów, przysługiwały im należne mundury i honory, a przez rodaków byli uważani za „żywe pomniki” walki o wolność.

 

Kuratorzy wystawy: Justyna Dziadek, Dariusz Greń, Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina.

Współorganizatorzy: Muzeum Historii Polski oraz Biuro "Niepodległa”.

Partnerzy: Muzeum Historii Kielc i Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów.

 

Wystawa będzie czynna od 16 lutego do 31 października 2024 r.

Zobacz także

8.05.2024 r., godz. 10:00-12:00
Muzeum Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej 79

Dołącz do naszej wycieczki "Śladami bohaterów powstania styczniowego na ziemi krzeszowickiej" i odkryj fascynującą historię regionu. Wyruszamy w podróż do…

11.05.2024 r. godz. 10:00-12:00
Teren miasta Krzeszowice

Zapraszamy do udziału w fascynującej grze terenowej "Po-wstań! do historii", która odbędzie się 11 maja 2024 roku w godzinach 10:00-12:00.…

1.05-20.09.2024 r.
Pokamedulski Klasztor w Wigrach

Zapraszamy na cykl wydarzeń w ramach projektu "Wigry w hołdzie powstańcom styczniowym"   1.05 Spacer tematyczny szlakiem mogił poległych Miejsce:…